Zagrożenia w domu są związane zarówno z siłami natury (np. naporem zalegającego śniegu na dachu), jak i działaniem osób trzecich (np. włamywaczy kradnących cenny dobytek). Sprawdź, jak zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo i uniknąć ponoszenia wysokich kosztów napraw szkód w domu.
Zainstaluj czujniki bezpieczeństwa
Jednym ze zagrożeń w domach jednorodzinnych są nie tylko pożary, którym sprzyja zaniedbywanie okresowych przeglądów instalacji i używanie przestarzałych urządzeń do ogrzewania, ale także zatrucie tlenkiem węgla (czadem).
Ten silnie trujący gaz jest bezbarwny i bezwonny. To sprawia, że nie można go wyczuć czy wykryć gołym okiem, zanim podtrucie nie wywoła pierwszych objawów fizycznych, np. bólu głowy, mdłości, trudności z oddychaniem czy zaburzenia równowagi. Z tego powodu warto zainstalować czujniki czadu – najlepiej we wszystkich pomieszczeniach. Wielofunkcyjne detektory mierzą nie tylko stężenie tlenku węgla, ale również gazu ziemnego (może wywołać eksplozję) i dymu (będącego objawem pożaru).
Im szybciej bliskie Ci osoby dowiedzą się o zagrożeniu, tym większa szansa na to, że uratują swoje zdrowie i życie. Czujniki generują alarm dźwiękowy i świetlny. Jeżeli urządzenie jest połączone z systemem alarmowym, może automatycznie wezwać służby ratunkowe, np. pogotowie i straż pożarną.
System wykrywania zagrożeń warto uzupełnić o detektory zalania (wykrywające awarie w instalacji) i stłuczeniowe (alarmujące o zbitej szybie). Inteligentne czujniki można połączyć ze smartfonami domowników, dzięki czemu będą otrzymywać powiadomienia o niepokojących zdarzeniach.
Zabezpiecz dom przed włamywaczami
Włamywacze przedostają się do domów jednorodzinnych przez niedostateczne punkty w zabezpieczeniach, m.in.:
– nieokratowane okienka piwniczne,
– drzwi balkonowe bez rolet antywłamaniowych,
– pomieszczenia gospodarcze połączone drzwiami o słabej konstrukcji z częścią mieszkalną.
Kradzieży z włamaniem sprzyjają również niezabezpieczone szyby w obszarze niewidocznym dla przechodniów i sąsiadów, np. okna tarasowe z tyłu domu oraz niedostatecznie oświetlona posesja. Utrudnisz włamywaczom poruszanie się po zmroku, jeśli zainwestujesz w czujniki ruchu i zmierzchu. To urządzenia analizujące warunki oświetleniowe wokół i zapalające lampy po wykryciu ruchu.
Zabezpieczenie domu powinno obejmować m.in.
– drzwi antywłamaniowe z zamkiem wielozastawkowym, wielopunktowym lub mechaniczno-elektronicznym,
– drzwi balkonowe i tarasowe z szybami klasy P4, czyli charakteryzującymi się wysoką odpornością na uderzenia,
– rolety przeciwwłamaniowe,
– system monitoringu zewnętrznego połączony z systemem alarmowym,
– system smart home, który pozwala na zdalne sterowanie inteligentnymi światłami oraz urządzeniami, co umożliwia symulowanie obecności domowników.
Niezależnie od zastosowanych zabezpieczeń przechowuj najcenniejsze przedmioty w sejfie lub szafie pancernej.
Ubezpiecz swój dom z LINK4
Deszcz, gradobicie czy silny wiatr uszkadzają domy i generują szkody, których naprawa może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście możesz ubezpieczyć budynek od pożaru, zdarzeń losowych (np. przepięcia, uderzenia pioruna, pękania mrozowego), kradzieży z włamaniem lub rabunku. Ochronie podlegają zarówno elementy stałe, jak i ruchomości domowe . Dzięki temu zyskasz odszkodowanie, a pokrycie naprawy czy likwidacji szkód nie obciąży aż tak Twojego portfela.
Zależy Ci na jak szerszym zakresie ochrony? Wybierz ubezpieczenie domu w wariancie all risks, czyli od wszystkich ryzyk. Dzięki temu rozwiązaniu zyskasz odszkodowanie za szkodę, która powstanie w okresie ochrony ubezpieczeniowej wskutek wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń (oprócz tych, które są wskazane w OWU).
Już teraz możesz sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie domu (https://www.link4.pl/ubezpieczenie-domu-i-mieszkania). Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora LINK4, za pomocą którego wybierzesz pakiet ubezpieczeń i obliczysz składkę. Informacji o zakresie ochrony oraz wsparcia w zakupie polisy udzieli Ci także konsultant dostępny pod numerem 605 444 444. Jeśli wolisz, możesz spotkać się także z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach oraz OWU DOM są dostępne na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał we współpracy z LINK4.
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS