„Wigilia z KGHM” to zbiór przepisów kulinarnych oraz tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, który stworzyli pracownicy KGHM. Cały album dostępny jest on-line.
Barszcz wigilijny, karp w galarecie i piernik to świąteczne potrawy dobrze znane każdemu Polakowi. Znacznie mniej osób będzie jednak wiedziało, czym są… hołubci. Zebrane wśród załogi Polskiej Miedzi receptury tworzą nie tylko okolicznościową książkę kucharską. Pokazują też kulturowe bogactwo Dolnego Śląska, tworzone przez ludzi pochodzących z różnych stron i wciąż kultywujących różne tradycje. Jedną z nich jest… czosnek spożywany tuż po świątecznym opłatku.
– W naszej rodzinie traktowany jest jako pierwsza potrawa wigilijna – mówi Adam Pisarski z Zakładów Górniczych „Rudna”. – Czosnek był maczany w soli, jedzony i zagrzany chlebem. Moi dziadkowie i pradziadkowie pochodzą z Bieszczad, na Dolny Śląsk zostali przesiedleni po wojnie i ta tradycja przyszła tutaj z nimi. Wydaje mi się, że ten zwyczaj pochodzi z prawosławia, chociaż moi dziadkowie prawosławni nie są, ale te kultury mieszały się i tak zostało do dzisiaj. Kultywujemy to, chociaż dzieci za bardzo za tym nie przepadają – uśmiecha się.
Wśród nietypowych dań znajdują się wspomniane hołubci – gołąbki z ziemniakami i kaszą gryczaną, na które cały rok czeka rodzina Pawła Ragana: – Ten przepis poznałem po ślubie z moją żoną. Te gołąbki tak mi zasmakowały, że na stałe zagościły również w naszym domu. Przekazałem je również moim rodzicom. Myślę, że przyjmą się również w państwa domach – mówi pracownik Huty Miedzi „Głogów”.
W książce znajduje się też przepis na pierogi „Jaśki”, czyli ulubione danie Jana Wyżykowskiego, osobny rozdział poświęcony piernikom, a także specjalna receptura na świątecznego śledzia od Karola Okrasy. Jest też coś dla miłośniczek i miłośników własnoręcznego tworzenia świątecznych ozdób.
W wersji drukowanej książka trafi do części załogi, będzie też wykorzystywana jako firmowy upominek. Znajdzie się też w tworzonych przez KGHM bibliotekach. Wydanie elektroniczne każdy może pobrać tutaj: „Wigilia z KGHM”.
Pracownicy, którzy przyczynili się do powstania albumu, spotkali się przed świętami na oficjalnej premierze albumu. Towarzyszyła temu wizyta lubińskich harcerzy, którzy przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na ręce Jana Zimroza, dyrektora naczelnego ds. górnictwa KGHM. Podziękował druhom, przypominając, jak duże znaczenie ma światło dla pracujących pod ziemią górników.
Fot. Joanna Dziubek
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS