A A+ A++

POKARM – LEK – TRUCIZNA  –  wszystko zależy od dawki oraz sposobu obróbki, tego można było dowiedzieć się we wtorkowy wieczór  19 grudnia 2023 r w Miejsko-Gminnej  Bibliotece Publicznej w Pińczowie na Spotkaniu  na Gwiazdkę.

Gośćmi   byli  miłośnicy i “Odkrywcy Natury” jak  sami się nazywają – państwo dr Wojciech Szymański i mgr Iwona Żółkowska, których pasją są rośliny jadalne – dzikie, uprawne i egzotyczne.

Spędzili oni ponad 25 lat rekonstruując dawne, zapomniane metody obróbki dzikich roślin na pokarm. Mamy w Polsce około 1200 gatunków roślin jadalnych. Niemal każda z nich ma również działanie lecznicze, w tym 180 gatunków, którymi można się najeść do syta. Na pięć spotykanych po drodze roślin -? jak twierdzą Odkrywcy – dwie są jadalne, więc warto czasem spojrzeć pod nogi.

Teren Ponidzia ma wiele cennych gatunków nie tylko chronionych, ale również o walorach leczniczych i zdrowotnych oraz smakowych używanych jako przyprawy czy herbatki.

Prezentacja wirtualna i opowieści zaproszonych miłośników natury, przybliżyły widowni dzikie rośliny jadalne. Rośliny to domowa apteczka, która rośnie na łące, w lesie czy stawie, a przy tym są  niezwykle apetyczną  i darmową pożywką dla organizmu.

Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z książki naszych Gości pt.:  “W 80 chwastów dookoła Polski” –  czyli  podróż w poszukiwaniu zapomnianych smaków, leków i kosmetyków.

Książkę tę można było kupić w czasie spotkania z autorami. Każda roślina opisana w niej była spróbowana i skonsumowana przez Odkrywców Natury. Ciekawostką jest, że barszcz Sosnowskiego jest jadalny nie trujący, ale trzeba być bardzo ostrożnym przy zbieraniu i zabezpieczyć skórę przed poparzeniem rośliną.

Na spotkaniu w Bibliotece mogliśmy  zdegustować potrawy z dzikich roślin, napić się kawy z głogu, herbatki z suszonych ziół, lub ze świeżych roślin. Ciekawy wywar z sumaka octowca zachwycił wszystkich, a do tego ciasteczka z macierzanką i chlebek z olejem z lnicy, oraz inne roślinne przysmaki. To była niecodzienna uczta dla podniebienia, a przy tym samo zdrowie.

Ciekawostką ze świata roślin jest fakt, że mogą one zastąpić drogie farmaceutyki. Np. bazie orzecha włoskiego mają działanie silnie antydepresyjne, to cudowny lek dla ludzi – poranionych prze życie.

Więcej cennych wiadomości znajduje się w książce , którą osobiście polecam, a której motto autorów brzmi  – “Każda nawet najdziwniejsza pasja, jest lepsza niż zajmowanie się sprawami innych ludzi”.      

                

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSportowe dotacje 2024
Następny artykułJak działa pompa ciepła? Czy warto w nią zainwestować?