Bóle mięśni i stawów mogą występować z wielu przyczyn. Niekiedy mają charakter przewlekły, częściej jednak stanowią tymczasową dolegliwość wywołaną np. urazem lub stanem zapalnym. Istnieją specjalistyczne maści i żele przeciwbólowe, które pomagają złagodzić nieprzyjemne odczucia. Jak z nich korzystać, aby były skuteczne? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
Czym są żele przeciwbólowe?
Żel przeciwbólowy to rodzaj leku, którego zadaniem jest złagodzenie bądź całkowite wyeliminowanie bólu mięśni bądź stawów. Specyfiki tego typu zawierają składniki z grupy tzw. analgetyków (np. diklofenak lub ibuprofen). Często wykazują też działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
Żele przeciwbólowe są przeznaczone do stosowania miejscowego. Neutralizują one negatywne bodźce poprzez znieczulenie zakończeń nerwowych znajdujących się na określonym obszarze ciała. Dzięki temu sygnał o bólu nie dociera do mózgu lub dociera do niego w znacznie słabszym stopniu.
Maści i żele o działaniu przeciwbólowym są skuteczne przede wszystkim w łagodzeniu następujących dolegliwości:
- bóle mięśniowe – mogą wystąpić po intensywnym wysiłku fizycznym (np. treningu lub pracy fizycznej) bądź wynikać z urazu lub długotrwałego napięcia mięśniowego (np. spowodowanego stresem);
- bóle stawowe – mogą towarzyszyć stanom zapalnym stawów, ich zwyrodnieniom lub kontuzjom (np. zwichnięciom, skręceniom).
Żele przeciwbólowe mogą mieć dodatkowe właściwości, np. oddziaływać na tkanki rozgrzewająco lub wychładzająco. Produkty rozgrzewające często zawierają takie składniki, jak olej kamforowy lub wyciąg z nagietka. Ich zadaniem, poza łagodzeniem dolegliwości, może być np. rozluźnianie nadmiernie napiętych mięśni.
Przeciwbólowe żele chłodzące miejscowo obniżają temperaturę w miejscach, których dotyka np. stan zapalny. Zapewnia to natychmiastową ulgę m.in. w przypadku obolałych stawów. Substancje zawarte w preparatach tego typu to najczęściej mentol lub arnika.
Działanie żelu przeciwbólowego jest tymczasowe. Aby utrzymać efekt znieczulenia, należy aplikować preparat na obolałe tkanki co określony czas. Stosowanie produktów tego typu w sposób ciągły może być jednak niezalecane. Jeżeli ból jest przewlekły, należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią terapię.
Jak stosować żele przeciwbólowe?
Mocny żel przeciwbólowy może przynieść ulgę w wielu sytuacjach. Aby był skuteczny, należy jednak aplikować go zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami od producenta znajdującymi się na ulotce. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej higieny i środków ostrożności. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych porad.
- Upewnij się, że obszar, na który zamierzasz nałożyć żel przeciwbólowy, jest czysty i suchy. Umyj skórę w miejscu zabiegowym, aby usunąć zanieczyszczenia, nadmiar potu lub pozostały po aplikacji kosmetyków, takich jak dezodoranty czy balsamy do ciała. Następnie dokładnie ją osusz.
- Zadbaj o odpowiednie dawkowanie. Nałóż na skórę ilość żelu zgodną z zaleceniami znajdującymi się na ulotce lub opakowaniu bądź z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj też wskazań dotyczących dziennej liczby i częstotliwości aplikacji leku.
- Wmasuj żel przeciwbólowy w obszar ciała, który ma zostać znieczulony. Przez kilka minut wykonuj okrężne ruchy, dzięki którym rozgrzejesz tkanki i umożliwisz im pełniejszą absorpcję leku.
- Pozostaw żel do wchłonięcia. Przez kilka do kilkunastu minut po wmasowaniu preparatu w skórę, nie przykrywaj danego obszaru ubraniem, opatrunkiem czy innym materiałem. Staraj się również unikać kontaktu miejsca zabiegowego z wodą tak długo, jak działa lek.
Pamiętaj, że żel przeciwbólowy to preparat, który można stosować doraźnie. Zwalcza on objawy w postaci dolegliwości, a nie przyczynę problemu, jaką może być uraz czy stan zapalny. Jeżeli ból towarzyszy Ci długotrwale, ma charakter narastający lub często nawraca, skonsultuj się z lekarzem. Tylko specjalista może przeprowadzić diagnostykę i zaproponować terapię, która umożliwi Ci eliminację źródła bólu.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Materiał powstał we współpracy z Haleon.
Materiał zewnętrzny
Napisany dnia: 19.12.2023, 20:51
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS