“Życie w Bydgoszczy w latach 1920-1939” – to pierwsza taka publikacja o tym burzliwym okresie w dziejach naszego miasta. Dziś w Muzeum Okręgowym można się spotkać z jej autorką dr Barbarą Chojnacką i wysłuchać nieznanych opowieści o tamtej bohemie.
W latach 20. i 30. XX wieku Bydgoszcz rozwijała się prężnie również pod kątem artystycznym. Jednak wiedza o tym wycinku historii miasta była mocno zatarta i fragmentaryczna, a przez to dostępna tylko dla wąskiej grupy specjalistów i pasjonatów. Zatem bydgoskie muzeum wydało pierwszą jak dotąd książkę opisującą życie bydgoskiej bohemy międzywojnia.
Dr Barbara Chojnacka, kierownik Galerii Grafiki i Rysunku w MOB, postanowiła zawalczyć o pamięć po bydgoskich artystach sprzed wieku. Właśnie ukazała się jej publikacja „Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939″. To pierwsza na polskim rynku wydawniczym monografia poświęcona malarzom, rzeźbiarzom i grafikom działającym w naszym mieście w okresie II RP. To również próba wypełnienia informacyjnej luki w badaniach nad całą polską sztuką międzywojnia – jak informuje muzeum. Przebadawszy bogaty zbiór materiałów archiwalnych i ikonograficznych, w tym wcześniej niepublikowanych, Chojnacka opisuje działalność najważniejszych instytucji i towarzystw opieki nad sztuką oraz związków i ugrupowań plastycznych. Przedstawia też, jak wyglądały początki bydgoskiego kolekcjonerstwa prywatnego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS