A A+ A++

Karnisz to nie tylko nieco bardziej rozbudowany wieszak na firany i zasłony. Dobrze dobrany będzie prawdziwą ozdobą wnętrza i sposobem na podkreślenie jego stylu. Nie wiesz, jaki karnisz wybrać? Podpowiemy ci, czym się różnią karnisze i na co warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniu tego idealnego.

fot. Karnix

Jakie są rodzaje karniszy?

Karnisz można rozpoznać bardzo łatwo – jest przyczepiony do ściany lub sufitu nad oknem i wiszą na nim firany albo zasłony. Jednak karnisze, wbrew pozorom, nie są do siebie całkiem podobne. Różnią się wieloma detalami, które ostatecznie wpływają na ich wygląd i funkcjonalność.

Klasyczny karnisz jest długi, okrągły, zamontowany na uchwytach. Przekłada się przez niego kółka z dołączonymi żabkami lub haczykami. Ten rodzaj mocowania firan i zasłon jest bardzo lubiany ze względu na prostotę przesuwania po karniszu, a także na duże walory dekoracyjne. To właśnie takie karnisze dają najwięcej możliwości aranżacyjnych i jako jedyne nadają się do powieszenia firan i zasłon na przelotkach.

Karnisz sufitowy jest bardzo dyskretny, praktycznie niewidoczny. To przymocowana do sufitu listwa z prowadnicami (jedną lub dwoma, rzadziej trzema), w których znajdują się żabki (haczyki). Ten rodzaj karnisza sprawdzi się przede wszystkim przy dużych przeszkleniach oraz we wnętrzach o nietypowym kształcie, gdzie zachodzi konieczność „wygięcia” karnisza.

Karnisze apartamentowe, oferowane w sklepie marki Karnix, to swoiste połączenie obu typów. Żabki znajdują się w prowadnicy jak w karniszu sufitowym, ale sama prowadnica jest listwą zamontowaną na uchwytach charakterystycznych dla klasycznych, okrągłych karniszy.

Czym różnią się karnisze? Na to warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Kształt – gdy mowa o przekroju karnisza do wyboru jest zwykle koło lub kwadrat, ewentualnie prostokąt. Okrągłe karnisze są bardziej popularne, ale jeśli tworzymy aranżację wnętrza na bazie figur geometrycznych, warto sięgnąć po kwadratowe.

Wspornik – jest bardzo widoczny, dlatego trzeba go wybrać niezwykle starannie. Wsporniki mogą być proste i dyskretne lub wręcz przeciwnie – okazale zdobione i stylizowane na retro, rokoko lub ornamentykę charakterystyczną dla epoki wiktoriańskiej. Wspomniany sklep marki Karnix oferuje bardzo duży wybór wsporników.

Zakończenie – jeśli chodzi o zakończenia, to w Karnixie jest ich jeszcze więcej, niż wsporników. Zakończenie to swego rodzaju „zatyczka” na rurę karnisza. Może być tylko minimalistyczną zaślepką lub bardzo okazałą dekoracją w kształcie kuli, grotu, liści, stożka, cylindra, gałki i innych.

Style wnętrz a karnisze – karnisz do wnętrz nowoczesnych, glamour, retro i boho

Styl glamour lubuje się w blasku. Karnisz w takim wnętrzu ma prawo, a wręcz obowiązek, błyszczeć. Przydatne będą duże końcówki w kształcie kryształu oraz metalowa rura i takież wsporniki.

Wnętrza nowoczesne stawiają na minimalizm i prostotę. Tu nie ma miejsca na okazałe dekoracje. Karnisz pełni głównie funkcję praktyczną, jego wygląd powinien być jak najbardziej dyskretny.
W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się karnisze metalowe oraz białe i czarne. Proste wsporniki i takie same zakończenia to w tym wypadku najlepsza opcja.

Wnętrza retro i boho lubią drewno, dlatego urządzając dom w jednym z tych stylów, warto sięgnąć po rurę karnisza stylizowaną na jasne lub ciemne drewno, np. dębowe. Jeśli chodzi o zakończenia, to styl boho lubi naturę, dobrze sprawdzi się kształt liścia lub dekoracyjna kula. We wnętrzach retro można sięgnąć po zakończenia bazujące na kryształach – były bardzo modne w ubiegłym wieku.

art. sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTESSA – Nie kupuj, adoptuj!
Następny artykułŚwiąteczna gorączka zakupów. “Nie rezygnujemy z wysokiej konsumpcji”