A A+ A++

Ośrodek Teatralny RONDO zaprasza 15 lutego o godz. 19.00 na monodram Kamili Banasiak pt. “Wanda Wasilewska”, w reżyserii Aleksandry Skorupy według własnego scenariusza.

Bilety w cenie 20 zł / 15 zł dostępne w OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a

O monodramie:

Co by się stało, gdyby Wanda Wasilewska przybyła do nas 55 lat od własnej śmierci? Co mogłaby powiedzieć? Za czym tęsknić? Jak patrzyłaby na współczesną Polskę? Czy można nazwać ją postacią tragiczną czy tylko kochanką Stalina i zdrajczynią ojczyzny?

Spektakl jest próbą “uczłowieczenia” posągu i podania w wątpliwość jednoznaczną ocenę postępowania głównej bohaterki. Dla pokolenia urodzonego po 1989 roku spektakl może być okazją do poznania tej postaci, która praktycznie nie pojawia się na lekcjach historii.

Tekst pisany jest z trzech perspektyw. Z jednej strony mamy rok 2019, by za chwilę móc przenieść się w czasy przedwojenne czy lata 50-te, będące okresem największej działalności politycznej Wandy. Biografia pojedynczego człowieka splata się z biografią państwową. Wasilewska staje się niejako postacią tragiczną, chociaż twórcom nie zależy na jej odbrązawianiu.

Ciekawe w tym kontekście staje się zmaganie młodej aktorki, nie znającej wcześniej Wandy, z kimś, kto pokoleniu jej rodziców kojarzy się z najgorszym stalinowskim okresem. Aktorka Kamila Banasiak próbuje wcielić się w postać odległą od niej historycznie i mentalnie. To tutaj łączy się przeszłość z teraźniejszością, a wszystko wymyka się jednoznacznej ocenie.

O autorce:

Aleksandra Skorupa – absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu w krakowskim AST, teatrolożka (absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dramaturżka i reżyserka autorskich spektakli. Jej monodram o legendarnej działaczce komunistycznej pt. „Wanda Wasilewska” zdobył główną nagrodę na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 6. Forum Młodej Reżyserii w PWST w Krakowie, nagrodę na V MONOfeście w Łodzi, nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej festiwalu FAMA 2018 oraz II nagrodę na II Sopockich Konsekwencjach Teatralnych. Spektakl „Sońka” wg I. Karpowicza został wystawiony w ramach finału Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W ramach Olimpiady Teatralnej w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu współreżyserowała projekt „Dziady. Lekcja” z udziałem Jerzego Treli. Napisała i wyreżyserowała spektakle: „WIENIA” (Teatr Kabaret, Kraków), który został finalistą przeglądu monodramów „O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach, „I że ci nie odpuszczę aż…” (Teatr Kontarbanda, Śródmiejski Ośrodek Kultury, Kraków) „Edyp” (PWST w Krakowie). Jej dyplomowy spektakl „Tlen” (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku) został zaprezentowany na 9. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-teatr”.

wanda 1   Wanda 2   wanda 3

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSOK Słupsk: Koncert Aleksandry Barcikowskiej w OT Rondo
Następny artykułSOK Słupsk: Coś się kończy, coś się zaczyna… – przeprowadzka Słupskiego Ośrodka Kultury