Intensywne opady śniegu, silne porywy wiatru, okiść lodowa – to zjawiska typowe dla sezonu zimowego w Polsce. Aura, która wielu z nas cieszy, dla energetyków bywa powodem wytężonej pracy. Stabilne i bezpieczne dostawy energii elektrycznej są priorytetem dla Operatora Systemu Dystrybucyjnego. W PGE Dystrybucja przygotowania infrastruktury elektroenergetycznej rozpoczynają się na długo przed pierwszymi opadami śniegu.
Bieżące prace eksploatacje
Przez cały rok pracownicy PGE Polskiej Grupy Energetycznej podejmują działania minimalizujące ryzyko wystąpienia uszkodzeń sieci dystrybucyjnych, mogących prowadzić do awarii masowych. Jedną z kluczowych czynności są prace eksploatacyjne prowadzone na liniach energetycznych. Napowietrzne linie przebiegające przez tereny zalesione są szczególnie narażone na uszkodzenia spowodowane przez panujące warunki atmosferyczne. Obciążone śniegiem drzewa kładą się na linie i powodują ich doziemienie, czyli zwarcie z ziemią lub inne, uciążliwe uszkodzenia. Systematycznie przeprowadzane są oględziny infrastruktury i przycinka nadmiernie rozrośniętych drzew. Prace wykonywane są zarówno przez pracowników PGE, jak i przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne.
Niezbędny system łączności, specjalistyczne narzędzia i pojazdy
W ramach przygotowania do zimy PGE Dystrybucja dokładnie sprawdza poprawnoś działania łączności i telemechaniki wykorzystywanej do obsługi ruchu sieci. Dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii konsekwentnie wdrażany jest system automatyzacji sieci SN. Dobudowa łączników sterowanych zdalnie oraz rozłączników w stacjach wnętrzowych ma na celu skrócenie czasu lokalizacji awarii, a tym samym poprawę jakości przesyłanej energii i zmniejszenie liczby wyłączeń. Zastosowanie tego typu rozwiązań umożliwia automatyczne załączanie linii – bez konieczności wysyłania Pogotowia Energetycznego, co wielokrotnie przyczyniało się do sprawnej lokalizacji miejsca awarii i szybkiego przywrócenia zasilania do odbiorców. Ponadto, weryfikowane są stany magazynowe i uzupełniane ewentualne braki. Na bieżąco przeprowadzane są także kontrole techniczne narzędzi wykorzystywanych w pracy zarówno pod napięciem, jak i w sytuacjach kryzysowych.
Pomimo znacznego nakładu finansowego, jakie ponosi PGE Dystrybucja na realizację zadań związanych z modernizacją i przebudową swojej infrastruktury, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie uszkodzeń sieci związanych z działaniem gwałtownych żywiołów. Dlatego energetycy przygotowują się także do wyjazdów mających na celu naprawę uszkodzonych odcinków linii. Jednym z działań podejmowanych przez spółkę jest sukcesywna wymiana i modernizacja floty służącej brygadom i pracownikom Pogotowia Energetycznego. W tym roku w ręce energetyków trafiły specjalnie przystosowane do ich potrzeb samochody zarówno typowo terenowe (ponad 150 pojazdów typu pickup Toyota Hilux), jak i auta dostawcze (do oddziałów spółki trafiło w sumie 132 sztuki). Elektromonterzy w terenie są wspierani również przez specjalistyczny sprzęt taki jak podnośniki, dźwigi czy samochody ciężarowe. Dodatkowo, gdy dochodzi do długotrwałych awarii PGE Dystrybucja podłącza agregaty prądotwórcze tak, by zapewnić zasilanie odbiorców na czas naprawy uszkodzonej infrastruktury.
Stale w gotowości
Pracujące całą dobę służby ruchu PGE Dystrybucja nieustannie analizują raporty meteorologiczne. Jest to działanie konieczne, by móc zawczasu przygotować się do ewentualnych załamań pogody i bezzwłocznie reagować na wszelkie zdarzenia na sieciach dystrybucyjnych. W spółce realizowana jest procedura postępowania w przypadku wystąpienia awarii masowych. Ogłoszenie alertów wywołanych nieprawidłową pracą sieci wiąże się z powołaniem sztabów kryzysowych w każdym Rejonie Energetycznym. Takie postępowanie ma na celu maksymalne usprawnienie pracy służb celem przywrócenia zasilania do każdego z odbiorców. W sztabach zapadają także decyzje o włączeniu w działania terenowe brygad zewnętrznych, które wspierają energetyków PGE Dystrybucja.
Ciężkie warunki zimowe są utrudnieniem pracy służb energetycznych – elektromonterzy pracują na trudnym terenie, często w środku lasów, w czasie silnych opadów śniegu czy marznącej mżawki. Niejednokrotnie usuwanie uszkodzenia trwa kilka godzin bez możliwości powrotu i ogrzania się w budynku. Każdy z nich ma jednak świadomość odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa.
Program kablowania w PGE
Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie awarii spowodowanych warunkami pogodowymi jest zastępowanie linii napowietrznych kablami umieszczanymi pod powierzchnią ziemi. PGE Dystrybucja konsekwentnie realizuje Program Kablowania sieci średniego napięcia (SN) PK30, który zakłada zastąpienie minimum 30% linii napowietrznej liniami kablowymi. Realizacja PK30 to zadanie kosztowne i skomplikowane. Dla osiągnięcia celu, spółka sięga po nowoczesne rozwiązania techniczne, takie jak zestaw maszyn płużących FOECK, który umożliwia położenie blisko 5km podziemnej linii SN w jeden dzień (to blisko pięciokrotnie szybciej niż w przypadku tradycyjnej metody). W 2023 roku w ramach tego programu pod ziemią umieszczonych zostało blisko 1480 km linii SN.
Zima jest czasem nasilonych zjawisk pogodowych, które powodują uszkodzenia infrastruktury energetycznej i nawet najlepsze przygotowanie nie zapewni 100-procentowej pewności zasilania w naszych domach. Jednak całoroczne prace przygotowawcze prowadzone przez energetyków pozwalają ograniczyć liczbę awarii oraz czas przywrócenia napięcia w sieci do niezbędnego minimum.
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS