A A+ A++

Już prawie 5000 osób dzieli się swoimi prywatnymi archiwami na grupie facebookowej „Jesteś z Mielca, jeżeli…”. Dzięki tej grupie możemy zobaczyć życie miasta Mielca z XX wieku. Zdjęcia przywracają wspomnienia. To niezwykły oddolny sukces grupy osób, którym zależy na tym, by tworzyć w internecie ogromne niezależne archiwum pamięci. 

W myśl osób, które założyły grupę – to miejsce w internecie, które ma : „zebrać w jednym miejscu ludzi powiązanych z Mielcem, pasjonatów tego miasta. Głównym celem grupy są wspomnienia, jak również poznanie historii i jego mieszkańców” – czytamy w oficjalnym opisie – już prawie 6-letniej grupy tematycznej na portalu Facebook. 

Na grupie użytkownicy dzielą się swoimi prywatnymi archiwami publikując zdjęcia, które ukazują nieznany dotąd obraz Mielca. Widzimy na zdjęciach osoby, z którymi ktoś kiedyś tworzył szkolną klasę, lub znał ją z zakładu pracy. Możemy zobaczyć archiwalne fotografie letnich, czy zimowych spacerów. To społeczne archiwum wiedzy o tym, jaki kiedyś był Mielec. Kto tutaj mieszkał? Co można było robić w czasie wolnym? 

Co ciekawe, każdy dzień przynosi niespodzianki. Przykładowo, ktoś publikuje zdjęcie dawnego mieleckiego kina „Bajka”, a w drugi dzień oglądamy zdjęcia wnętrz mieleckich restauracji z lat 60. Warto podkreślić, że wiele z tych zdjęć prezentowane jest publicznie po raz pierwszy! 



W ostatnim czasie, grupa zyskuje coraz większą liczbę użytkowników. Dziś jest to niemal 5000 osób. Aby odnaleźć grupę na portalu, wystarczy wpisać na Facebooku nazwę grupy: „Jesteś z Mielca, jeżeli…”. Grupa ma administratorów, którzy dbają o to, żeby użytkownicy mogli się tam dobrze czuć. Grupa ma swój regulamin, którego przestrzeganie jest obowiązkowe. 

Działalność grupy jest absolutnym fenomenem i pokazuje, że mieszkańcy Mielca, potrzebowali w sieci miejsca, w którym będą mogli opowiadać w swojej przeszłości. Na grupie jest wiele osób, które już nie mieszkają w Mielcu, ale ich przeszłość jest związana z tym miastem. Jest też pewna grupa użytkowników, którzy patrzą na swój dawny Mielec już z innego kraju.


Przykład tej grupy pokazuje jak niewiele trzeba, by obudzić w mieszkańcach danego miasta pragnienie dzielenia się wspomnieniami. Może właśnie w taki sposób Mielec zyska nowe niezależne archiwum pamięci miasta, które będzie zaczątkiem wirtualnego społecznego muzeum historii Mielca. 

Warto podkreślić, że pracownicy mieleckiego Muzeum Historii Regionalnej cały czas myślą nad utworzeniem dodatkowej placówki, która będzie opowiadać o historii Mielca z lat świetności WSK PZL Mielec i rozwoju miasta, które udało się rozbudować dzięki zakładom lotniczym.

Zasoby grupy możesz zobaczyć ->TUTAJ

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTe drogi zostaną wyremontowane w 2020 roku
Następny artykułPolice: saperzy wydobyli bombę z czasów II wojny światowej