“Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci prof. Janusza Filipiaka – współzałożyciela Comarchu, wybitnego polskiego uczonego, przedsiębiorcy i pasjonata piłki nożnej. Ubolewamy nad stratą tej bardzo szczególnej postaci, wyjątkowego umysłu i wizjonera, który w niepowtarzalny sposób zasłużył się dla rozwoju polskiego przemysłu informatycznego” – poinformował Comarch.
Janusz Filipiak od 30 września przebywał w szpitalu, do którego trafił w stanie krytycznym po tym, jak doznał zatrzymania akcji serca.
Od tamtej pory – jak w pierwszej połowie listopada informował Polsat News – przebywał w śpiączce.
Profesor Janusz Filipiak urodził się 3 września 1952 roku w Bydgoszczy. Był redaktorem i autorem czasopism, ale również konsultantem krajowych i zagranicznych instytucji.
Wykształcenie zdobył na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W latach 1991-1998 kierował Katedrą Telekomunikacji AGH, zdobywając nominację profesorską w wieku zaledwie 39 lat.
W 1993 roku wraz z żoną Elżbietą założył Comarch. To dzięki temu przedsiębiorstwu stał się jednym z najbogatszych Polaków. Mało tego – przez wiele lat był najlepiej zarabiającym prezesem wśród giełdowych spółek.
Żona namówiła go na założenie firmy po tym, jak Janusz Filipiak nie zdołał wprowadzić modelu kooperacji uczelni z przemysłem i biznesem na Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie wykładał po powrocie z Australii.
Comarch, który na giełdę wszedł w 1999 roku, obecnie realizuje umowy na usługi informatyczne i sprzedaż oprogramowania dla biznesu w 70 krajach świata. Spółka zatrudnia 6,6 tys. specjalistów, a jej wartość rynkowa przekracza 1,1 mld zł.
Janusz Filipiak kochał futbol. Zaangażował Comarch w przejęcie kontroli nad Cracovią.
Spółka posiada 66 proc. akcji klubu, a Filipiak zadeklarował w 2023 roku, że Comarch przejmie pozostałe akcje od miasta Kraków po remoncie stadionu.
Mimo ciągłych strat Cracovii, Comarch nadal zarabia ponad 100 mln zł netto rocznie, choć zyski spółki nieco spadły w ostatnim czasie.
Profesor Janusz Filipiak miał swój ogromny wkład w rozwój polskiej nauki i przedsiębiorczości. Jego prace i osiągnięcia mają znaczący wpływ na rozwój telekomunikacji i teleinformatyki nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Trzy z tych publikacji zostały docenione na arenie międzynarodowej. Wydano je w USA i Europie Zachodniej.
W 2004 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 r. Krzyż Oficerski tego samego orderu.
W 2013 roku zdobył IEEE Communications Society Distinguished Industry Leader Award 2012, a w 2016 r. Prezydent RP, Andrzej Duda, uhonorował go Indywidualną Nagrodą Gospodarczą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS