A A+ A++

Facebook

Twitter

Pinterest

WhatsApp

Linkedin

Email

Print

Telegram

fot. MPŚl

Brzeskie Muzeum bez wątpienia jest wyjątkowe. Zbiory muzealne stanowią powód do dumy dla samej instytucji, ale i wszystkich mieszkańców Brzegu. Niedawno okazało się, że jeden z eksponatów będących w ewidencji Działu Muzealnego jest starszy niż zakładano. Tym samym jest jeszcze cenniejszy.


W przypadku eksponatów muzealnych im dany zabytek jest starszy tym cenniejszy. Niedawno w trakcie prowadzonych badań okazało się, że Ewangeliarz Księcia Ludwika I jest o ponad 100 lat starszy niż pierwotnie zakładano.

Odkrycia dokonał profesor Jacek Soszyński, dyrektor Instytutu Historii Nauki przy Polskiej Akademii Nauk. To nie tylko ciekawostka historyczna, ale także zwiększenie wartości dokumentu, który jest na stanie brzeskiego Muzeum.

Badanie eksponatu zrealizowane zostało ramach realizacji projektu manuscripta.pl (prace polegają m.in. na zbieraniu informacji bibliograficznych o zachowanych średniowiecznych księgach rękopisów). Po przeprowadzeniu badań znajdującego się w ewidencji Działu Bibliotecznego naszego Muzeum rękopisu Ewangeliarza ze zbiorów Księcia Ludwika I okazało się, że ten średniowieczny dokument jest – jak wspomniano wyżej – o sto lat starszy. Dotychczas datowano go na I poło-wę XIV wieku, natomiast po badaniach okazuje się, że pochodzi z wieku XIII.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCPK zaprezentowała korytarze nowych linii kolejowych. Wkrótce konsultacje
Następny artykułPKN Orlen: Partner do inwestycji w morską farmę wiatrową najpóźniej w I poł. br.