Kontrole, które prowadzi Tauron mają na celu poprawę współpracy mikroinstalacji z siecią elektroenergetyczną. Największy dystrybutor energii w kraju, na terenie, gdzie działa najwięcej mikroinstalacji notował bowiem wiele zgłoszeń od prosumentów o nagłych wyłączeniach ich instalacji. Jak się okazuje jednym z powodów były także nieprawidłowości po stronie innych właścicieli takich urządzeń.
W tym roku działania kontrolne prowadzone były na terenie sześciu oddziałów spółki, a po 1 stycznia 2024 r. obejmą cały obszar dystrybucyjny Taurona. Kontrole sprawdzały przekroczenia mocy zainstalowanej, przekroczenia napięcia oraz przypadki nieuprawnionej generacji. Ich celem było wyeliminowanie niepoprawnych przyłączeń i nieprawidłowej pracy mikroinstalacji.
Czytaj więcej
Polskim przedsiębiorstwom będzie łatwiej z OZE
Własne sieci i własne źródło OZE stają się faktem. Tzw. linia bezpośrednia może pozwolić na obniżenie kosztów zaopatrzenia w energię i zmniejszenie śladu węglowego, co jest kluczowe dla utrzymania znaczenia polskiego eksportu do UE.
Zbyt dużo paneli bez zgłoszenia
Jak wynika z analiz, w skrajnych przypadkach liczba paneli jest czterokrotnie większa niż ta zgłoszona we wniosku, a ponadto zdarzają się instalacje pracujące bez zgłoszenia. – Spółka monitoruje na bieżąco parametry jakościowe energii elektrycznej oraz stopień obciążenia poszczególnych elementów sieci. Na tej podstawie można wskazać prawdopodobne występowanie mikroinstalacji o zawyżonych parametrach lub generujące energię niezgodnie z umową. To istotny problem, ponieważ instalacje te mogą powodować wyłączenia falowników u pozostałych prosumentów, a ponadto mogą być niebezpieczne – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy spółki Tauron Dystrybucja.
W pierwszym etapie, w oparciu o posiadane dane pomiarowe, do właścicieli ponad 5 tysięcy mikroinstalacji wysłano pisma z informacją o prawdopodobnych nieprawidłowościach oraz sposobie ich wyeliminowania. – W przypadkach, gdy zamontowana mikroinstalacja była niezgodna z przepisami prawa or … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS