Prace nad Budżetem Obywatelskim Mazowsza (BOM) wchodzą na ostatnią prostą. Na początku marca głos otrzymają mieszkańcy, którzy będą mogli zgłaszać propozycje inwestycje do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego. Do wydania będzie 25 mln zł.
28 marca w Żyrardowie odbyło się pierwsze z całego cyklu spotkań informacyjnych na Mazowszu. Wojewódzcy urzędnicy i samorządowcy opowiedzą na nich o szczegółach pierwszej odsłony BOM-u.
– To mieszkańcy zadecydują, które inwestycje zostaną zrealizowane. Zgłaszając projekty, a potem oddając głos na konkretne pomysły, będą współdecydować o swoim najbliższym otoczeniu i dzięki temu rozwijać je. Projekty mogą dotyczyć zarówno infrastruktury, jak i np. wydarzeń kulturalnych – zaznacza Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wiceprzewodniczący Komisji Budżetu i Finansów.
Wiadomo, że niejako w ręce Mazowszan oddanych do rozdysponowania zostanie 25 mln zł, z czego 80 proc. (20 mln zł) na pulę podregionalną i 20 proc. (5 mln zł) na projekty ogólnowojewódzkie.
– W przypadku naszego budżetu obywatelskiego bardzo ważne są dwie kwestie – inwestycja może być realizowana tylko na nieruchomościach, do których województwo ma tytuł prawny do dysponowania i musi dotyczyć zadań własnych województwa. Kolejny krok to nabór projektów. Nie wymagamy szczegółowego kosztorysu – wystarczy pomysł i orientacyjny koszt. Szczegółową kalkulację bierzemy na siebie – podkreśla Tamara Borkowska, z-ca dyrektora Departamentu Organizacji urzędu marszałkowskiego.– Składanie projektów i głosowanie odbywać się będzie elektronicznie. Projekty można będzie także składać osobiście lub wysłać pocztą – dodała.
Nabór projektów rozpocznie się 2 marca i potrwa do końca owego miesiąca. Następnie od 1 kwietnia do 29 maja będzie czas na ocenę projektów. Te, które przejdą weryfikację merytoryczną zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców planowane od 20 lipca do 16 sierpnia. Do końca sierpnia zaś powinniśmy poznać wyniki i projekty wybrane do realizacji w 2021 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS