Jak mając niski budżet zwiedzać cały świat? Gdzie szukać ciekawych miejsc? Z kim najlepiej się podróżuje? Pięć polkowiczanek pokazuje jak podróżowanie rozwija i jak to robić bezpiecznie. Wszystko w ramach projektu „Za granicami miasta”, który realizują. Z tą dawką informacji, docierają do młodzieży w polkowickich placówkach.
Pięcioosobowa grupa uczennic I LO w Lubinie, bierze udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. W ubiegłym roku polkowiczanki zrealizowały projekt pod nazwą “Be Related”. Jego celem było uświadomienie oraz zwrócenie uwagi młodzieży na tematy związane z relacjami międzyludzkimi. Wówczas dziewczyny otrzymały międzynarodowe certyfikaty z zarządzania projektami wydane przez Project Management Institute ATP, prestiżową instytucję zrzeszającą 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata. Dodatkową korzyścią był udział w gali finałowej olimpiady, gdzie grupy z całej Polski celebrowały zakończenie projektów społecznych.
Działania przy realizacji jakiegokolwiek projektu, w realny sposób zmieniają świat na lepszy. Dlatego polkowiczanki wystartowały z kolejnym „Za granicami miasta”.
– Nasz projekt polega na tym, że zachęcamy młode osoby do podróżowania, pokazujemy jakie to ma korzyści, przede wszystkim jak sobie ułatwić podróżowanie, na co zwrócić uwagę i co zrobić, aby wyciągnąć z podróżowania jak najwięcej się da – mówi Julia Łagowska, liderka projektu. – Projekt wystartował w wakacje, czyli w czasie, kiedy zaczyna się okres podróżowania, wtedy narodził się pomysł i zaczęłyśmy działanie, wymyśliłyśmy logo i nazwę projektu, tak naprawę powinnyśmy być dopiero na pierwszym etapie olimpiady, a już jesteśmy na trzecim czyli na etapie realizacji – podkreśla.
Dziewczyny chodzą do rożnych klas o różnych profilach, ale łączy je podróżowanie i uwielbiają wspólnie organizować wypady, które są „za granicami miasta”.
– Poznałyśmy różne ułatwienia, udogodnienia podczas podróżowania i tą wiedzą chcemy się dzielić z młodszymi kolegami i koleżankami – informuje Gaja Rotko. – Przede wszystkim skupiamy się na dotarciu do osób z siódmych i ósmych klas podstawówki, ponieważ przed nimi podróżowanie i chcemy, aby podeszły do tego z głową – dodaje.
W ramach projektu przeprowadzono już cztery spotkania warsztatowe w polkowickiej „dwójce”, ale w planach jest więcej takich spotkań. Warsztaty trwają 45 minut i mają formę dyskusji z młodymi osobami.
– Wydaje mi się, że ten projekt jest łatwiejszy do zrozumienia niż projekt „Be Related”. Tematyka jest lekka i jest bardziej pomocny w samorozwoju – mówi Anna Pietrzyk.
– Każda z nas ma swoją rolę w tym projekcie. Aczkolwiek często jest tak, że najpierw jest dyskusja, a później rozdzielamy zadania. Ja podejmowałam się drukowania materiałów oraz w fazie przygotowania projektu szukałam artykułów na temat potrzeby przeprowadzenia projektu o takiej tematyce wśród młodzieży. – dodaje Wiktoria Trojanowska.
Udział w „ Zwolnieni z Teorii” oprócz zdobywania doświadczenia i robienia dobrego dla innych, to rozwijanie pasji i poznawanie innych aktywnych ludzi z całej Polski.
– Dostajemy certyfikaty, które mogą nam pomóc dostać się na studia, znaleźć pracę w przyszłości, to są takie bardzo życiowe rzeczy. Teraz certyfikaty mamy za darmo, później, gdy będziemy starsze będą płatne. Dużą korzyścią jest gala, która jest na zakończenie olimpiady, są tam osoby wysoko postawione i mamy szansę z nimi porozmawiać i wyciągnąć interesujące wątki tych rozmów. To ciekawe doświadczenie móc porozmawiać z przedstawicielami na przykład Allegro czy banków – mówi Gaja.
Dziewczyny jednogłośnie stwierdziły, że czekają do maja, żeby pojechać znowu na galę do Warszawy. Ich aktywne działania można śledzić w mediach społecznościowych. Na profilu facebookowym: Za granicami miasta oraz na Instagramie i TikToku: @za_granicami_miasta.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS