Kto musiał wlec za sobą łańcuchy, które sam ukuł za życia? Szkolne Koło Teatralne z Kcyni wystawiło na scenie nieśmiertelną opowieść o duchu świąt Bożego Narodzenia.
Projekt “Piątka z kultury” dotowany ze środków Fundacji Lotto, zakłada edukację kulturalną uczniów na pięciu płaszczyznach, obejmujących: teatr, operę, muzykę poważną, literaturę oraz malarstwo. Pomysłodawcy zaplanowali wyjazdy do opery, zaproszenie artystów Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego na audycje szkolną i wiele innych atrakcji. Przede wszystkim jednak ukazują teatr amatorski jako twórczą metodę spędzania wolnego czasu. Dziś w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, z którą związane jest Szkolne Koło Teatralne, młodzi aktorzy zadebiutowali przed koleżeństwem. Na szkolnych deskach, w przepięknej, zimowej aranżacji scenicznej, wystawili znaną na całym świecie sztukę Opowieść wigilijna. Owacją nie było końca…
– Życie uczniów pochodzących z małych miejscowości często jest monotonne i mało atrakcyjne. Niestety często bywa tak, że urządzenia ekranowe stają się jedynymi bohaterami wolnego czasu. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest zamknięcie się na kontakty z rówieśnikami, strach przed wystąpieniami publicznymi. Głęboko wierzymy, iż teatr amatorski stanowi rozwiązanie tych problemów, że pozwoli on naszym uczniom rozwijać swoją osobowość, uwierzyć we własne umiejętności, otworzyć się emocjonalnie, uwrażliwić – mówi autorka projektu Anna Lewandowska.
Wczoraj rodzice, dziś natomiast od wczesnych godzin rannych uczniowie od pierwszej do ósmej klasy, przyglądali się efektom trzymiesięcznych przygotowań młodych aktorów ze Szkolnego Koła Teatralnego, którzy znakomicie wcielili się w role Marleya, Scrooga i Duchów Świąt Bożego Narodzenia.
– Moim marzeniem było powołanie w szkole koła teatralnego – Teatr rozwija myślenie, teatr pomaga w nauce, a praca w grupie teatralnej uczy odpowiedzialności za siebie, za grupę, za całą szkołę – mówiła do zgromadzonych rodziców dyrektor Aleksandra Doiczman – Kochani, spełniliście moje największe marzenie. Jesteście świetni. Pięknie wystąpiliście dzisiaj, spełniacie nasze marzenia, jesteśmy z Was dumni, urozmaicacie życie naszej szkoły – dodała zwracając się do uczniów – Oczywiście każda głowa ma swoją szyję i nic nie odbyłoby się bez pani Ani. Ktoś nam te panią Anię zesłał i musimy jej teraz pilnować jak dobra narodowego – te słowa skierowała do pomysłodawczyni, opiekunki koła i autorki projektów Anny Lewandowskiej.
Wybrana na szkolny debiut sztuka teatralna to Opowieść wigilijna, która jest dziś równie aktualna jak w czasach Dickensa. Przedstawienie pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Jest on samotnikiem, nie lubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win który wykuł sobie za życia.
– Muszę wlec za sobą łańcuchy, które sam ukułem za życia. Czy wiesz jak ciężkie łańcuchy nałożyłeś na siebie? Były już tak długie i ciężkie jak moje, kiedy umierałem. A Ty dodałeś do nich następne ogniwa, jeszcze siedem długich lat, pomyśl o tym!
Ta wizyta ma uchronić Scrooge’a przed podobnym losem. Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Przerażony wizją samotnej śmierci, Scrooge zmienia swoje nastawienie do innych ludzi, staje się z powrotem szczodrym, serdecznym człowiekiem, jakim był za młodu.
W uroczystym występie Koła Teatralnego udział wzięli przedstawiciele samorządu Kierownik Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Rafał Woźniak wraz z pracownikami, dyrekcja szkoły i grono pedagogiczne, Przewodnicząca Rady Rodziców Agata Jędryczka oraz prezes Stowarzyszenia Czas Dzieci Anna Grewling – Chełkowska.
– Dla większości członków z Was udział w spektaklu jest aktorskim debiutem. Tym bardziej należą się ogromne brawa i gratulacje za odwagę – mówił kierownik Rafał Woźniak – Waszymi szczerymi oklaskami daliście dowód, że sztuka bardzo się podobała – zwrócił się do zgromadzonych uczniów – Jestem dumny, że mogę reprezentować organ prowadzący i dziś dziękować oraz gratulować. Efekty waszej pracy są wspaniałe a jesteście dopiero w piątej klasie.
Przypomnijmy, wszystko rozpoczęło się w ubiegłym roku wraz z projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Czas Dzieci pn. Teatr – nowy przyjaciel młodego ucznia dofinansowanym ze środków gminy Kcynia w ramach otwartego konkursu ofert Kultura i dziedzictwo narodowe. W ramach przedsięwzięcia odbyło się wiele godzin zajęć związanych z tematyką teatru. Miał miejsce wyjazd na spektakl pt. Opowieści z Narnii połączony z warsztatami teatralnymi, podczas których uczniowie poznali tajniki pracy aktora i pracowników teatru. Każdy uczeń otrzymał przed wyjazdem teczkę zawierającą program spektaklu oraz zadania związane tematycznie z teatrem oraz bohaterami Opowieści z Narnii. Wyjazd poprzedzony był omówieniem tematyki utworu oraz zapoznania się z instytucją teatru. Następnie cała szkoła wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Teatru.
– Uczniowie oddziałów 0 oraz klas 1-3 zostali zaproszeni, zgodnie z harmonogramem projektu, do udziału w szeregu atrakcji, takich jak: zajęcia ruchowe wykorzystujące techniki teatralne w edukacji, tworzenie teatru pacynkowego na podstawie utworu “Rzepka” oraz przedstawienie kukiełkowe z udziałem publiczności “Podróż do Zoo”. Wszyscy uczniowie przebrani byli w kostiumy lub nosili maski, za co zostali nagrodzeni wafelkiem teatralnym i innymi słodkimi przekąskami. Przez cały dzień uczniowie mogli także korzystać ze specjalnej teatralnej ścianki zdjęciowej – mówi Anna Lewandowska, opiekunka koła, pomysłodawczyni i autorka projektu.
Podsumowaniem projektu był spektakl Księżniczka na ziarnku grochu w nowoczesnej aranżacji, który zachwycił widzów i został nagrodzony owacjami na stojąco.
Na fali ubiegłorocznych sukcesów od września obecnego roku szkolnego, w szkole aktywnie działa kółko teatralne, które skupia 19 aktorów, głównie uczniów klas piątych. Dzisiejsza, debiutancka sztuka wystawiona przez uczniów to dopiero początek. W ramach projektu Lotto od nowego roku kalendarzowego, młodzi aktorzy wezmą udział w warsztatach, wyjeździe do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy oraz przygotują Dzień Teatru, w który zaangażują wszystkie klasy ze swojej szkoły.
Ewa Hałas
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS