Liczące ponad 11 tys. okazów Fungarium przekazał Centrum Naukowo-Badawczemu Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej w Hajnówce Marek Wołkowycki.
Fungarium zawiera grzyby z Europy, obu Ameryk i Azji, w tym m.in. z Argentyny, Brazylii, Gwatemali, Belize, Panamy, Ekwadoru czy Indii. Zgromadzone zasoby z terenu Polski pochodzą głównie z północno-wschodniej Polski, w tym przede wszystkim z Puszczy Białowieskiej – europejskiego hot-spotu bioróżnorodności grzybów.
Politechnika Białostocka. Okazy grzybów pozyskiwane były przez lata
– Ta kolekcja zawiera już ponad pięć tysięcy grzybów mikroskopowych, których nie widać gołym okiem, oraz już prawie siedem tysięcy grzybów makroskopowych – mówi Marek Wołkowycki, który jest pracownikiem Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. I dodaje: – Kolekcja na początku funkcjonowała na zasadzie zbiorów z Puszczy Białowieskiej, miała dokumentować jej bioróżnorodność. Później zaczęło się to rozszerzać na zasadzie śniegowej kuli. Najpierw poszerzyłem kolekcję o teren całej Polski, a teraz w kolekcji znajdują się zbiory z różnych części świata. Najczęściej z tych miejsc, w które podróżujemy z zespołem badaczy – dr Ewą Zaporą i dr. inż. Yauhenim Yurchanką i to są zbiory ze wszystkich kontynentów. Aktualnie najwięcej okazów jest z Ameryki Południowej i z Ameryki Środkowej i to są najciekawsze kolekcje, bo z tych obszarów odkrywamy i opisujemy dla nauki najwięcej nowych gatunków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS