A A+ A++

Od stycznia do listopada 2023 r. wpływy do budżetu z tytułu podatku cukrowego wyniosły 1,4 mld zł. To o 10 proc. mniej niż rok wcześniej i poniżej rządowych założeń – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Wpływy z podatku cukrowego znowu niższe. Nie spełniają rządowych założeń
fot. monticello / / Shutterstock

Już drugi rok z rzędu topnieją wpływy do budżetu z tytułu podatku cukrowego. Według danych ministerstwa finansów w okresie od stycznia do listopada 2023 roku przedsiębiorcy uiścili 1,4 mld zł. Kwota jest o 10 proc. niższa niż w analogicznym okresie w poprzednim roku oraz o 0,6 mld odbiega od zakładanych przez rząd wpływów z tytułu tej daniny. W tym roku do października informacje CUK złożyło 604 podatników wobec 650 podmiotów przed rokiem – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Podatek cukrowy składa się z części stałej oraz zmiennej. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie od 1 stycznia 2021 r., przedsiębiorcy płacący daninę ustalają ją na podstawie następujących parametrów:

  • opłata stała – 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej,
  • opłata stała – 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna),
  • opłata zmienna – 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gramów/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Reklama

Celem wprowadzenia podatku cukrowego było zniechęcenie konsumentów do zakupu wysokosłodzonych napojów, a tym samym motywować producentów do redukcji ilości cukru i substancji słodzących w oferowanych produktach. Po wejściu w życie nowej daniny ceny napojów nią objętych wzrosły o kilkadziesiąt procent.

“Mowa o takiej zmianie formuły produktów, która sprawi, że nie podlegają one podatkowi w ogóle lub podlegają w mniejszym zakresie. W planach jest nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym. Zakłada ona wyłączenie z podatku napojów, w których składzie znajdują się tylko cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku i nektarów z owoców o wysokiej kwasowości. Jednocześnie przewiduje włączenie syropów, gdzie w wykazie składników na pierwszym miejscu są cukier bądź syrop glukozowo – fruktozowy” – skomentował Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności na łamach PortaluSpożywczego.

oprac. Dominika Florek

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZdrowy dom – czy wentylacja oddziałuje na jakość i bezpieczeństwo przebywania w budynku?
Następny artykułWeekend ze świątecznymi rozmaitościami i koncertami w centrum miasta