A A+ A++

Budynek przy ul. Wały gen. Sikorskiego 10 to jedno z toruńskich miejsc pamięci o działaczach opozycji antykomunistycznej z czasów PRL-u. 13 grudnia 2023 r. złożono kwiaty pod znajdującą się tam tablicą pamiątkową.

W 42. rocznicę stanu wojennego dawni działacze peerelowskiej opozycji solidarnościowej, odwiedzili symboliczne dla historii tego środowiska miejsca, poczynając od tablicy na toruńskim kościele św. Ducha, gdzie złożono kwiaty o północy z 12 na 13 grudnia, poprzez więzienie w Potulicach, gdzie w 1981 r. więzieni i internowani byli działacze opozycji oraz budynek dawnych cukrowni toruńskich (obecnie Polskiej Grupy Spożywczej), gdzie 13 grudnia 2023 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą “Solidarność” rolników indywidualnych. Autorem projektów wszystkich tablic jest prof. Andrzej Borcz z UMK.

Budynek dawnego aresztu śledczego przy ul. Wały gen. Sikorskiego 10, wybudowany jeszcze w czasach pruskich, a obecnie należący do Urzędu Miasta Torunia, był ostatnim punktem na tej trasie. W 2016 roku, z inicjatywy Społecznego Komitetu “Solidarni – Toruń Pamięta”, została na nim odsłonięta tablica upamiętniająca działaczy opozycji antykomunistycznej, więzionych tu i przetrzymywanych przez ówczesną Milicję Obywatelską. 

Spotykamy się tutaj, aby upamiętnić fakt, że zarówno w czasie okupacji niemieckiej, jak i w czasie rządów komunistów więziono tu ludzi, którym zależało, aby Polska była wolna i którzy robili na tyle, na ile było ich stać, aby tak się właśnie stałomówił senator Jan Wyrowiński.W czasie stanu wojennego ten budynek pełnił rolę punktu zbiorczego internowanych opozycjonistów, przetrzymywanych tu przez 48 godzin. W poniedziałek 14 grudnia 1981 roku grupa osób, która była zatrzymana wieczorem 13 grudnia i w nocy, została tu „zewidencjonowana”, skuta w kajdanki i wyprowadzona tą ścieżką. Tutaj, gdzie stoją dziś samochody, stała więźniarka, zomowcy, psy. Był mróz, ludzie jechali tramwajem i widziałem ich przerażone twarze – wspominał.

W rocznicowym spotkaniu wzięli udział działacze dawnej opozycji skupieni wokół Społecznego Komitetu “Solidarni – Toruń Pamięta”, wśród nich Stanisław Śmigiel, senator Jan Wyrowiński i poseł Jan Krzysztof Ardanowski. Miasto Toruń reprezentował sekretarz Jacek Mularz. Złożono kwiaty pod tablicą, a na koniec uczestnicy spotkania odśpiewali symboliczną dla opozycjonistów “Pieśń konfederatów barskich” Juliusza Słowackiego.

Fot. Małgorzata Litwin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOddaj krew, weź choinkę
Następny artykułII Bełchatowska Olimpiada Sportowa Seniorów za nami