A A+ A++

Przygotowana przez prezydenta dra Mariusza Chrzanowskiego Uchwała Rady Miasta Łomża w sprawie „becikowego” w części naruszyła „zasadę demokratycznego państwa prawnego” – wskazują prawnicy wojewody i w trybie nadzorczym stwierdzają nieważność (części). Wyższe becikowe będzie jednak wypłacane mieszkańcom od nowego roku.

W mieście, gdzie prezydent szczyci się doktoratem z prawa, muszą dziwić rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody mówiące o „istotnym naruszeniu prawa”. Oczywiście każdy ma prawo do pomyłki, jednak w Łomży ilość prawników nie wydaje się mała, a błędy jak były, tak są. 

Tym razem prawnicy wojewody stwierdzili nieważność części zapisów uchwały w sprawie samorządowego becikowego. Wewnętrzną sprzeczność dostrzegli w dacie wejścia jej w życie. Wniosek i projekt uchwały podwyższającej jednorazowe świadczenie w związku z urodzeniem dziecka do Rady Miasta skierował prezydent dr Mariusz Chrzanowski. Podczas sesji nastąpiła licytacja wielkości świadczenia, ale pozostała treść uchwały nie była zmieniana.

Prawnicy wojewody stwierdzili „nieważność § 3 uchwały Nr 683/LXXVIII/23 Rady Miejskiej Łomży z dnia 29 listopada 2023 r. zmieniającej uchwałę nr 132/XVIII/15 z dnia 25 listopada 2015 roku (…) w zakresie zwrotu: „po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego z mocą obowiązującą od “.

Prawo lokalne z urzędu podlega kontroli legalności przez służby wojewody. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, „analiza treści wykazała, iż część zapisów badanej uchwały podjętych zostało, z istotnym naruszeniem prawa”. 

W zaproponowanym przez prezydenta przepisie zapisano: „uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, z mocą obowiązującą od dnia l stycznia 2024 r.”

„W ocenie organu nadzoru, powyższa uchwała, w części odnoszącej się do określenia daty wejścia w życie uchwały podjęta została z istotnym naruszeniem prawa, tj. sprzecznie z art. 4 ust. l w związku z art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. póz. 1461)”. 

Prawnicy wojewody przypominają, że „akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy (ust. 1)”. 

„Przedmiotowa uchwała w § 3 określa natomiast dwie daty obowiązywania aktu prawa miejscowego, tj. „po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego” oraz „z mocą obowiązującą od dnia l stycznia 2024 r.” – zauważają.

„W ocenie organu nadzoru rozwiązanie to jest wewnętrznie sprzeczne i narusza art. 4 ust. l ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych”. Prawo powinno mieć jedną datę wejścia w życie, a pojęcia: „wchodzi w życie” oraz „uzyskuje moc obowiązującą” są synonimami i mają tożsame znaczenie.

„Określenia użyte przez organ: “wchodzi w życie” i “z mocą obowiązującą od” są synonimiczne (tożsame). Tak określony termin promulgacji przez wskazanie dwukrotnej daty wejścia w życie uchwały narusza istotnie treść art. 2 Konstytucji RP, jak również art. 4 ust. l ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Uchwała nie może bowiem wejść w życie bez uzyskania przez nią mocy obowiązującej i odwrotnie – uzyskanie mocy obowiązującej oznacza wejście ustawy w życie” – przywołują stwierdzenia z wyroków  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

“Takie redagowanie przepisów zostało również negatywnie ocenione zarówno przez Trybunał Konstytucyjny, jak i Sąd Najwyższy (uchwała SN z dnia 24 maja 1996 r. sygn. akt I PZP 12/96, wyrok TK z dnia 30 marca 1999 r. sygn. akt: K 5/98) bowiem data wejścia w życia aktu prawa miejscowego nie może budzić wątpliwości, czy też wprowadzać w błąd, godząc jednocześnie w wyrażoną w art. 2 Konstytucji RP zasadę demokratycznego państwa prawnego”.

Łomżyńska „chwała Nr 683/LXXVIII/23 została w dniu 6 grudnia 2023 r. opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego pod póz. 6236, przez co – zauważają prawnicy wojewody – został spełniony warunek dla uznania uchwały za akt prawa miejscowego – upływu co najmniej 14 dni od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym”. 

Uznając za nieważny wspomniany na początku fragment, a pozostawiając wejście w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. sprawia, że od nowego roku 1500 złotowe becikowe będzie prawomocnie obowiązywało. 

Rozstrzygnięcie wojewody można zaskarżyć do WSA w Białymstoku. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLodowisko. Godziny otwarcia w święta
Następny artykułGalaktyka Duch wywołała rewolucję w kosmologii