A A+ A++

Jerzy Jabłoński po ogłoszeniu stanu wojennego był przewodniczącym komitetu strajkowego w ostrowieckiej hucie. Został za to przez władze komunistyczne aresztowany i skazany na 3 lata, a po rewizji ministra sprawiedliwości na 4 lata  pozbawienia wolności. Kilka tygodni temu został powołany przez wojewodę świętokrzyskiego na członka Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

Rada została powołana 20 grudnia 2017 roku przez ówczesną wojewodę, Agatę Wojtyszek. Przez sześć lat odbyła 68 posiedzeń, na których opiniowała 111 wniosków. Obecnie w województwie świętokrzyskim, według stanu na połowę 2023 roku, są 362 żyjące osoby, które posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej. 230 osób zostało odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności. Niestety, zmarło już 98 działaczy opozycji antykomunistycznej.

Do głównych zadań Rady, działającej przy wojewodzie świętokrzyskim, należy m.in. opiniowanie przekazanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosków o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, a także świadczenie pomocy w przygotowywaniu wniosków o potwierdzenie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej. Rada konsultacyjna może również podejmować inicjatywy zmierzające do integracji środowisk opozycji antykomunistycznej oraz dokonywać analiz sytuacji życiowej działaczy opozycji i osób represjonowanych i przedkładać Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dezyderaty w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapewnienia im pomocy i opieki.

Aktualny skład Rady tworzą: Paweł Perchel – przewodniczący Rady; Waldemar Bartosz; Edward Dudek; Jerzy Jabłoński; Marian Lasek; Helena Obara; Andrzej Pawlik; Władysław Rutkiewicz; Jerzy Stopa.

fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach 

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Zielona Góra: Nie klikaj w przesłane linki! Uważaj na podejrzane smsy!
Następny artykułDyrektor muzeum Auschwitz o skandalicznym występku posła Brauna