A A+ A++

Koronawirus 2019-nCoV rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Początkowo dotykał ludności w Chinach, gdzie wykryto jego pierwsze przypadki, ale ze względu na łatwość przenoszenia się z człowieka na człowieka, również w Europie odnotowano obecność tego wirusa. Jak zatem możemy się przed nim zabezpieczyć?

Koronawirus 2019-nCoV daje objawy podobne do tych w przypadku grypy. Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia. Zarażenie przebiega pod znakiem gorączki, bólu głowy i gardła, kaszlu, wyczerpania oraz utraty apetytu. Jednak ten koronawirus powoduje niewydolność oddechową, która może prowadzić do śmierci.

W przypadku pojawienia się powyższych symptomów podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach. Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Jak sami możemy przeciwdziałać koronawirusowi i innym wirusom?

Najlepszą obroną przed groźnymi wirusami jest dokładne mycie i dezynfekcja rąk, bo to one są jednym z głównych źródeł przenoszenia do naszego organizmu groźnych drobnoustrojów. Dlatego do swojej codziennej higieny warto wdrożyć proste czynności, które mogą uratować nas od zarażenia się np. wirusem grypy czy koronawirusem 2019-nCoV.

Przeciwdziałanie powinniśmy rozpocząć od dokładnego mycia dłoni wodą i mydłem, nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale również po kontakcie ze wszystkimi powierzchniami, na których mogą znajdować się zarazki. Woda i mydło potrafią zabić nawet do 90% bakterii znajdujących się na skórze. Ręce należy myć 20–30 sekund, nie zapominając o kciukach, koniuszkach palców, ich grzbietowej części oraz obszarze pod paznokciami.

Jednak nie zawsze mamy dostęp do bieżącej wody. Wtedy warto skorzystać ze środków do dezynfekcji, jak żel czy spray, które mają deklarowaną na etykiecie skuteczność 99,99% wobec wirusów (także bakterii i grzybów). Nie należy ich mylić z tymi antybakteryjnymi, które działają wyłącznie na bakterie. Prawdziwe środki do dezynfekcji rąk są przebadane na wirusy osłonkowe, czyli m.in. na koronawirusy.

Jak skutecznie myć ręce? | źródło: GIS

Na dłoni każdego człowieka może gromadzić się aż 150 różnych gatunków bakterii i wirusów. Przenoszą się one na ręce po kontakcie z niemal wszystkimi przedmiotami, jak np.: telefon, portfel, klamka od drzwi, włącznik światła. Wystarczy, że brudnymi rękoma dotkniemy ust czy oczu, a wszystko co się na nich znajduje przeniesie się do organizmu, nierzadko wywołując groźne choroby.

Dlatego konieczna jest bardzo dokładna higiena rąk, w tym ich dezynfekcja. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dłonie są czyste od zarazków skorzystajmy z żelu lub sprayu do dezynfekcji, po wizycie w publicznej toalecie, zakupach w centrum handlowym, czy podróży komunikacją miejską.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNaukowa Dyktatura, czyli świat widziany przez pryzmat Aldousa Huxleya.
Następny artykułXXII sesja Rady Miasta Opola [na żywo]