A A+ A++

Aplikacje smogowe. Zanieczyszczenie i jakość powietrza w Opolu możemy sprawdzać na co dzień z poziomu telefonu. Dane pochodzą ze stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i 40 miejskich czujników pomiarowych.

Jakość powietrza w Opolu radykalnie obniża się w okresie od jesieni do wiosny, gdy najwięcej pali się w piecach. Według wskaźników najgorzej jest w godzinach porannych i wieczornych, gdy wzrost emisji zanieczyszczeń jest największy. Sprawdzając jakość powietrza przed wyjściem z domu, ustrzeżemy się przed smogiem, który u wielu osób powoduje bóle głowy, kaszel, alergie i złe samopoczucie.

Smog w Opolu. Gdzie szukać informacji o zanieczyszczeniu powietrza?

Opolski miejski System Monitorowania Jakości Powietrza (airly.eu/opole) działa od jesieni 2018 r. W ostatnich latach ratusz powiększył system do 40 czujników pomiarowych. Dokonują one pomiaru co 5 minut i wskazują serię parametrów, tj.: poziom stężenia pyłu PM2,5, pyłu PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność. Wszystkie te dane są dostępne dla mieszkańców w formie mapy z „buźkami”. Po kliknięciu kursorem w wybraną lokalizację wyświetlane są zmierzone przez dany czujnik parametry oraz zalecenia dotyczące aktywności na zewnątrz pomieszczeń ze względu na aktualne warunki w danej lokalizacji. Na stronie można też znaleźć dane pomiarowe historyczne dla każdego czujnika oraz prognozę zanieczyszczenia pyłem PM10 na kolejne 24 godziny opracowaną na podstawie pomiarów historycznych oraz modelowania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFordon miał już swoje święta. Wigilia pod Gołym Niebem za nami
Następny artykuł11-miesięczne niemowlę trafiło do szpitala z licznymi obrażeniami. Przywiozła je matka