A A+ A++

Pompy ciepła są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem do ogrzewania domu oraz wody, jednak ich efektywność w dużej mierze zależy od odpowiedniego doboru mocy. W artykule wyjaśnimy, na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę podczas jej obliczania.

Podstawy doboru mocy

Obliczenie mocy pompy ciepła to podstawa do tego, aby jej efektywność była jak najwyższa, a koszty ogrzewania jak najniższe. Urządzenie musi odpowiadać na potrzeby energetyczne danego budynku i jego mieszkańców.

Po pierwsze – klasa energetyczna

Swoją klasę energetyczną mają nie tylko urządzenia elektryczne, takie jak lodówki czy pralki, ale również budynki. Wskazuje ona, ile energii zużywa i ile zanieczyszczeń produkuje dany dom. Im wyższa klasa, tym niższa będzie moc pompy.

Jeśli Twój dom ma już kilkadziesiąt lat i brakuje mu ocieplenia, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z ekologicznego ogrzewania. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Może się okazać, że pod względem ekonomicznym, koszt termoizolacji i ogrzewania pompą ciepła będzie niższy, niż pozostanie przy aktualnym źródle bez inwestycji w izolację termiczną.

Po drugie – powierzchnia

Równie ważna co klasa energetyczna, jest także powierzchnia użytkowa budynku. Jednak jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu? Na początek określ w metrach kwadratowych, jaką powierzchnię chcesz ogrzewać. Masz może spiżarnię oraz piwnicę? A może nieużytkowe poddasze? Zastanów się, jakie pomieszczenia w Twoim domu wymagają ogrzewania, a jakie nie i nie uwzględniaj ich w Twoich obliczeniach.

Po trzecie – lokalizacja budynku

Położenie domu oraz wielkość działki mają bardzo duże znaczenie, i to z kilku względów. Im niższe są temperatury w danym rejonie kraju, tym mniejsza jest efektywność powietrznych pomp ciepła. Z kolei wielkość działki jest istotna przy doborze gruntowych pomp ciepła, a odległość od źródeł wody (studni, strumieni czy stawów) jest ważna dla pomp wodnych.

Po czwarte – liczba domowników

Liczba osób, które mieszkają w budynku, również ma kluczowe znaczenie, gdy planujesz wykorzystać pompę ciepła także do ogrzewania wody. Liczba domowników przekłada się bowiem na ilość ciepłej wody, którą trzeba będzie systematycznie podgrzewać.

Moc to nie wszystko

Jeżeli chodzi o obliczenie mocy pompy ciepła, nie bez znaczenia pozostaje wybór samego urządzenia, sposób jego montażu oraz właściwe użytkowanie. Oszczędzanie na jakości pompy czy na fachowcach może w tym wypadku pociągnąć za sobą dodatkowe koszty w niedalekiej przyszłości. Przemyśl więc wszystkie opcje i zdaj się na profesjonalistów z dużym doświadczeniem.

Pomoc ekspertów

Masz wątpliwości, jak dobrać moc pompy ciepła lub nie wiesz, czy poprawnie ją określiłeś? Skorzystaj z wiedzy ekspertów. Doświadczeni specjaliści, którzy zajmują się projektowaniem instalacji, wyliczą zapotrzebowanie na ciepło oraz wesprą Cię w wyborze konkretnego urządzenia.

Znasz już podstawowe aspekty określania mocy pompy ciepła. Możesz więc zabrać się do wyliczeń samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jeśli czujesz, że masz jeszcze za mało informacji lub szukasz przykładów, więcej wskazówek o tym, jak dobrać moc pompy ciepła znajdziesz na lepiej.tauron.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajbogatsze rodziny na świecie. Liderzy z majątkiem 305 miliardów dolarów
Następny artykułWyłącz ekran, włącz naturę. Dlaczego wypoczynek od technologii jest ważny?