A A+ A++

Za nami pierwszy dzień Festiwalu sciFestGEN#1. To był niesamowity dzień, z dużą dawką przygotowanych przez jasielską młodzież pokazów i prezentacji naukowych, ale nie tylko. Na uczestników festiwalu czekało mnóstwo atrakcji. Symulator lotu, warsztaty programowania klocków LEGO, przejście po desce nad przepaścią. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również wyładowania elektryczne wytworzone za pomocą transformatora Tesli. Ale to nie koniec. Już jutro odbędzie się drugi dzień Festiwalu Nauki. Kuchnia molekularna, symulator samochodu rajdowego, pokazy naukowe oraz „opowieść o dźwięku” z DJ Norizem – to wszystko czeka na was w GEN-ie.<FOTORELACJA>

W piątek w Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbył się pierwszy dzień Festiwalu siFestGEN#1. W sali audytoryjnej miało miejsce niemałe zamieszanie, bowiem zespoły uczniów z jasielskich szkół, które wzięły udział w konkursie na szkolne stanowisko, pokazy i prezentacje naukowe przygotowały ciekawe urządzenia, doświadczenia oraz akcesoria, z którymi nie rozstaje się prawdziwy naukowiec. Niektóre ze szkół postawiły głównie na roboty. – Tegoroczny Festiwal nauki ma nieco inną formułę niż dotychczas. Przede wszystkim jest organizowany w Generatorze Nauki GEN. To nowe miejsce, dedykowane do tego typu wydarzeń – tymi słowami otworzył tegoroczny festiwal Ryszard Pabian, burmistrz Miasta Jasła. – Nie zaprosiliśmy firmy zewnętrznej, która zorganizowałaby nam tę imprezę, ale poprosiliśmy nasze jasielskie szkoły, a także koła naukowe funkcjonujące przy szkołach wyższych do uczestnictwa w niej. Bardzo cieszy mnie fakt, że zdecydowaliśmy się na przyjęcie takiej właśnie formuły – dodał.

Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie byli zmotywowani i mocno zaangażowani w to, aby pokazać się przez jury z jak najlepszej strony. Każdy zespół przyciągał czymś innym. Młodzi naukowcy przeprowadzili doświadczenia prezentując m.in. wybuchające wulkany, płonące dłonie, czy wędrujące bąble. Uczestnicy festiwalu byli pod ich wrażeniem, z zadowoleniem i satysfakcją patrzyli na to co dla nich przygotowali. Konkurs wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle, zaś ze szkół ponadpodstawowych najlepszy okazał się być zespół z Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle. Zwycięzcy otrzymali m.in. roboty edukacyjne oraz gadżety naukowe.

Przestrzeń Generatora tętni, nauką, energią i życiem

Duże wrażenie na młodzieży zrobili studenci z koła naukowego „MegaVolt” na Politechnice Rzeszowskiej, którzy zaprezentowali „teatr wysokich napięć”. Mieli okazję zobaczyć wyładowania elektryczne za sprawą transformatora Tesli. W holu Generatora znajdował się symulatory lotu samolotem oraz jazdy samochodem rajdowym. Na odwiedzających GEN czekały jeszcze inne ciekawe atrakcje min. strefa wirtualnej rzeczywistości, czyli przejście po desce nad przepaścią, warsztaty programowania klocków LEGO i wiele innych.

Misją takich miejsc jak Generator Nauki GEN jest popularyzacja nauki i edukacji, pokazywanie ich od tej przyjemnej strony. Nauka to nie tylko formułki oraz podręczniki. Nauka może przynosić frajdę, być ciekawa, zabawna. Kiedy obserwuje się dzieci, jak samodzielnie wykonują pokazy, jak tłumaczą poszczególne zjawiska chemiczne, fizyczne, pokazują jak udało się im skonstruować roboty, te maszyny, które poruszają się na sali audytoryjnej – to serce rośnie – mówił Krzysztof Haluch, kierownik Generatora Nauki GEN w Jaśle.

Już w sobotę rozpocznie się drugi dzień tego niezwykłego Festiwalu. Tego dnia zaplanowano nieco inne atrakcje. Z pokazami przyjadą studenci wydziału chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. W tym dniu odbędą się również interaktywne pokazy kuchni molekularnej. Uczestnicy Festiwalu będą mogli skorzystać także z symulatora lotu samolotem oraz stanowisk wirtualnej rzeczywistości. Na zakończenie drugiego dnia Festiwalu DJ Noriz wykona „opowieść o dźwięku”.

id

Napisany dnia: 08.12.2023, 23:46

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwają Pierwsze Świąteczne Targi Książki
Następny artykułPowiat Chełm: Umowa podpisana – przebudowa drogi powiatowej Nr 1813L na terenie gminy Rejowiec Fabryczny