A A+ A++

W wielu miejscach widać oznakowanie drogowe z pulsującymi światłami ostrzegawczymi zasilanymi przez instalację fotowoltaiczną.

W terenie otwartym, gdy światło słoneczne może swobodnie padać na zamontowany nad znakiem lub znakami panel fotowoltaiczny, takie rozwiązania mają sens. Czasem jednak powstają w miejscach, co do których nie ma technicznego, a nawet logicznego uzasadnienia.

Przejście dla pieszych na ulicy Słowackiego w Oświęcimiu, tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Staszica. Stoi tam znak informujący o przejściu oraz tzw. Agatka, czyli oznakowanie miejsca, gdzie kierowca powinien spodziewać się przechodzących przez jezdnię dzieci. Ponadto jest tam panel fotowoltaiczny i wspomniane powyżej pomarańczowe światła, które mają ostrzegać pulsowaniem.

Problem w tym, że panel fotowoltaiczny skierowany jest w stronę drzewa. Od wiosny do jesieni skutecznie zasłaniają go liście lipy. Później jej pień i gałęzie, a także inne pobliskie drzewa. Aktualnie panel zasłania świeża warstwa śnieżnego puchu.

Panel fotowoltaiczny

Latem, kiedy słońca jest najwięcej, panel fotowoltaiczny tonie w liściach lipy. Fot. Paweł Wodniak

Czy taka instalacja fotowoltaiczna zakupiona za pieniądze podatników i zainstalowana w tym akurat miejscu ma szansę działać?

„Panele fotowoltaiczne ze względu na dostępną dziś technologię zapewniają wydajność maksymalnie do 17-18 procent. Przy tak niskiej wydajności panela i dodatkowych utrudnieniach takich jak cień, kurz czy inne zabrudzenia mogą występować problemy za zasilaniem urządzeń elektrycznych. Obniżona wydajność panela energetycznego może oznaczać niższe napięcie na akumulatorze zasilającym, a przy niskim napięciu z akumulatora, urządzenie elektryczne może funkcjonować wadliwie” – wyjaśnił nam Marcin Antonowicz, prezes firmy Euroasfalt, produkującej m.in. aktywne znaki drogowe.

Panel fotowoltaiczny

Panel fotowoltaiczny tuż przy liściach. Fot. Paweł Wodniak


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo raz drugi uhonorowano wolontariuszy działających w powiecie wieluńskim (zdjęcia)
Następny artykułTechnologia i logistyka zmieniają zwyczaje zakupowe klientów e-commerce