Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na 36. odsłonę cyklu filmowego Miasto movie. Ostatni miesiąc roku widzowie spędzą z filmami nawiązującymi w szeroki sposób do tematu edukacji. Kino od lat lubi i chętnie eksploruje wątki edukacyjne, zatem ciekawych, wartościowych produkcji w tym nurcie nie brakuje.
Szkoła pojawia się jako miejsce akcji w wielu legendarnych filmach, a przecież istnieje też długa lista tytułów prezentujących opowieści o studentach, nauczycielach, relacji mistrz-uczeń, a nawet perypetiach i przygodach w świecie przedszkolaków. Gatunkowo i stylistycznie dominują tu oczywiście dramaty, filmy społeczne oraz komedie, aczkolwiek w tzw. kinematografii szkolnej są również interesujące przykłady obrazów futurystycznych, horrorów czy filmów gangsterskich. Przekrój jest szeroki, a organizatorzy postarają się zaprezentować najciekawsze, czasem też te mniej znane dzieła, podejmujące na ekranie wątki edukacyjne.
Program na grudzień 2023
- 6 grudnia 2023 r. | „Gliniarz w przedszkolu”, reż. Ivan Reitman, czas 106’, 1990 r.,
- 13 grudnia 2023 r. | „Młody Platon”, reż. Declan McGrath, Neasca Ni Chianain, czas 102’, 2021 r.,
- 20 grudnia 2023 r. | „Akademia tajemniczych sztuk przepięknych”, reż. Terry Zwigoff, czas 99’, 2006 r.
Informacje praktyczne
- Kiedy: w każdą środę, godz. 19.00
- Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
- Wstęp wolny
Opisy filmów
Gliniarz w przedszkolu
Reżyser kultowych komedii Ivan Reitman (autor m.in. obu oryginalnych części „Pogromców duchów”) oraz ikona kina akcji, Arnold Schwarzenegger, łączą siły w klasycznym już dziś obrazie familijnym, niepozbawionym też wątków kryminalnych. Z racji, że grudniowe Miasto movie cały czas eksploruje tematy szkolne oraz edukacyjne, tym razem zajrzymy do świata z okresu pierwszego etapu nauczania najmłodszych. Akcja filmu, jak wskazuje sam tytuł, osadzona jest bowiem w przedszkolu. Schwarzenegger wciela się tu w postać policjanta Johna Kimble’a, który dla dobra śledztwa musi przez pewien czas udawać przedszkolnego opiekuna. Jako że nie ma żadnego doświadczenia ani pojęcia o pracy z dziećmi, skala tego zadania szybko zaczyna go przerastać. „Gliniarz w przedszkolu” to solidna mieszanka humoru, ciepła, ale też akcji. Idealna na mikołajkowy pokaz dla małych i dużych kinomanów.
Młody Platon
Nagrodzony Grand Prix na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, znakomity dokument o niezwykłym nauczycielu filozofii i jego podejściu do sposobu nauczania. Kevin McArevey uczy w szkole zlokalizowanej w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic Belfastu, gdzie wciąż zachowania młodzieży determinuje wieloletni konflikt polityczno-religijno-społeczny. Konflikt, w którym od lat w mniejszej lub większej skali uczestniczą ich dziadkowie, rodzice, a teraz także najmłodsze pokolenie. Zdawać by się mogło, że zajęcia z filozofii starożytnych Greków czy Rzymian mają znikome szanse, żeby zainteresować młodych ludzi, jednak McArevey potrafi do nich dotrzeć. Jego lekcje opierają się na samodzielnym, krytycznym myśleniu, szerokiej analizie otaczających zjawisk i nie zamykaniu się na jednym punkcie widzenia. Daje to nadzieję, że jego uczniowie będą lepiej rozumieć świat i nie popełnią błędów wcześniejszych pokoleń.
Akademia tajemniczych sztuk przepięknych
Specjalizujący się w zjadliwych, satyrycznych komediach reżyser Terry Zwigoff (m.in. „Zły Mikołaj” czy „Ghost World”) tym razem bierze na celownik środowisko akademickie związane ze sztuką. Główny bohater Jerome (Max Minghella) od lat marzy o karierze artystycznej, co najmniej na miarę swojego idola – Picassa. W końcu udaje mu się postawić pierwszy krok w tym kierunku. Chłopak dostaje się na ASP, gdzie jednak bardzo szybko zderza się z realiami panującymi w światku sztuki współczesnej. Snobizm, megalomania, rywalizacja i ciągła ocena otoczenia są tu na porządku dziennym. Do tego na kampusie akademickim dochodzi do serii tajemniczych zgonów, co naturalnie wpływa na ogólną atmosferę na uczelni. Obraz Zwigoffa wymyka się klasycznym ramom gatunkowym, a jednocześnie celnie punktuje wady i stereotypy współczesnego świata sztuki. Na drugim planie błyszczą m.in. Angelica Huston, Jim Broadbent oraz znakomity John Malkovich jako ekscentryczny profesor malarstwa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS