A A+ A++

Doświadczenie choroby i proces zdrowienia – to tytuł wykładu, który w piątek, 8 grudnia o 16.00, w przestrzeni wystawy Antypodręcznik w CSW Kronika, wygłosi Bogusława Jaworska-Zniszczoł, pedagożka specjalna i psychoterapeutka.

Bogusława Jaworska-Zniszczoł z zamiłowania jest rysowniczką i projektantką ubiorów. Zadebiutowała w 1994 roku na Międzynarodowych Targach w Katowicach nagrodzoną kolekcją sukienek „Mała czarna”. W jej dorobku artystycznym znajdują się kolekcje prezentowane podczas Warsaw Fashion Street (2009 i 2012 rok) oraz uczestnictwo w konkursie Lexus Fashion Awards w 2010 roku. W 2012 roku zasiadała w jury castingu do prestiżowego konkursu FashionTV Model Search.

Szkolenie psychoterapeutyczne oraz doświadczenie w pracy z pacjentami otworzyło przed nią nową drogę rozumienia rysunku. Rysunek terapeutyczny jest dla niej swego rodzaju podróżą po kartce papieru, która czasem wypełniona jest miejscami do zwiedzania, a czasem przypomina bezkresną pustynię. Terapia wprowadza nadzieję na znalezienie bezpiecznej zielonej oazy. Na zajęciach z psychorysunku zachęca uczestników, by nie unikali kolorów, bo ich obecność to niejednokrotnie dobry znak na drodze wychodzenia z choroby.

W spotkaniu udział wezmą także dr Edyta Nieduziak – certyfikowana arteterapeutka, która od lat zajmuje się twórczością osób z niepełnosprawnością i tworzy sztuki wizualne oraz performatywne oraz prof. Jolanta Jastrząb – profesorka sztuk plastycznych, od początku związana z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, kierowniczka Środowiskowych Studiów Doktoranckich tejże uczelni, koordynatorka z ramienia ASP interdyscyplinarnego, międzyuczelnianego kierunku arteterapia (Uniwersytet Śląski, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Muzyczna w Katowicach). Prowadzi pracownię rysunku I roku na kierunku: malarstwo, a od 2010 roku realizuje projekty artystyczne w działaniach terapeutycznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bytom: Specjaliści o uzależnieniach i AIDS 7/12/2023
Następny artykułUM Bytom: Siła pozytywnych emocji w rysunkach dzieci 7/12/2023