W dniach 20 – 24 listopada, nauczyciele I LO Brzozów: Aleksandra Boroń, Joanna Nowak – Kopeć, Bernardeta Siegel – Wojcicka oraz Tomasz Dobrowolski, wzięli udział w kursie językowym w szkole Easy School of Languages w Valletce na Malcie. Mobilność zorganizowana została w ramach realizowanego w obecnym roku szkolnym w I LO programu Erasmus+. Całość kursu obejmowała 30 godzin nauki języka angielskiego w międzynarodowych grupach, w których zajęcia prowadzone były przez wykładowców z różnych części świata, takich jak m.in. Malta, Argentyna, Kolumbia, USA. Każdy z nauczycieli przydzielony został do określonego zespołu uczestników, przy uwzględnienieniu poziomu znajomości języka angielskiego. Codzienne zajęcia ujęte zostały w trzy bloki, które bazowały na różnorodnych metodach kształtowania i utrwalania kompetencji językowych nauczycieli. Lekcje rozpoczynały się o 9:00 i z dwiema przerwami trwały do 14:30. Całość przeznaczonego na nie czasu wykorzystana zastała bardzo efektywnie, zajęcie były różnorodne, oparte na wykładach, konwersacjach, grach interaktywnych, ćwiczeniach gramatycznych. Grupy łączyły uczestników z różnych krajów, m.in. Szwajcarii, Japonii, Włoch, Niemiec, Chin, Kolumbii, Bułgarii, Korei, Libanu and from Poland.
Udział w kursie przyniósł nauczycielom wiele wymiernych korzyści. Uczestnicy zajęć:
*poszerzyli zasób słownictwa,
*nauczyli się stosować gramatykę we właściwych kontekstach,
*mieli okazję posługiwać się językiem angielskim w sytuacjach życia codziennego,
*poprawili wymowę słówek na zajęciach fonetycznych pod okiem native speakera,
*ćwiczyli wszystkie sprawności językowe, takie jak słuchanie czytanie, pisanie i mówienie,
*nabyli pewności siebie i otwartości na kontakty w języku angielskim,
*dzięki pracy w środowisku międzynarodowym wzrosły ich kompetencje kulturowe i społeczne,
*nawiązali nowe kontakty międzynarodowe z nauczycielami z innych krajów, które planują wykorzystać w kolejnych projektach,
*stali się bardziej otwarci na nowe inicjatywy, które podejmować będą z młodzieżą,
*poznali nowe innowacyjne metody nauczania i uczenia się, które mogą wykorzystać w codziennej pracy.
Hotel, w którym mieszkali nauczyciele, mieścił się w miejscowości Gżira, dlatego codziennie o 8 rano, aby dostać się do szkoły, przemieszczali się oni do Valletty częściowo pieszo, częściowo tramwajem wodnym na drugą stronę zatoki, oddzielającej od siebie te dwie miejscowości. To malownicza trasa, która była nie tylko zwyczajną drogą na zajęcia, ale atrakcją sprzyjającą odkrywania uroków tego fantastycznego kraju. To wszystko powoduje, że Malta dostarczyła uczestnikom kursu nie tylko niezapomnianych wrażeń, ale stworzyła idealne warunki do nauki języka, co niewątpliwie wykorzystane zostanie nie tylko w życiu prywatnym, ale i w pracy zawodowej.
Pobyt na Malcie to dla naszych nauczycieli była również doskonała okazja do odkrywaniem uroków tego pięknego i słonecznego kraju. Gdzie dotarli? Co zobaczyli? Jak zapamiętają pobyt na Malcie?
„We wspomnieniach z pewnością pozostanie nam Valletta – malownicza, wysunięta najdalej na południe stolica Europy i jednocześnie bogata w zabytki, renesansowa twierdza zaprojektowana przez ucznia Michała Anioła – Francesca Laparellego. Niepowtarzalnego klimatu urokliwych, zalanych słońcem oraz przyozdobionych kolorowymi kwiatami uliczek doświadczyliśmy w Mdinie – dawnej stolicy Malty, mieście otoczonym murami i usytuowanym w najwyższym punkcie wyspy, Sliema ugościła nas różnorodnymi smakami lokalnej kuchni, zaś w Marsaxlokk mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda rybacka wioska, w tym wypadku słynąca z niedzielnego targu oraz kolorowych, cumujących w zatoce łódek. Miasta i wioski to oczywiście nie wszystko, co warto zobaczyć na wyspie – Malta słynie przede wszystkim z malowniczych krajobrazów, do których niewątpliwie zaliczają się liczne plaże oraz klify Dingli, wyrastające z morza na wysokość 250 m, gdzie mieliśmy również przyjemność obejrzeć spektakl zachodzącego słońca, obok którego nie sposób przejść obojętnie.”Wyjazd na Maltę był zdecydowanie pięknym i efektywnie wykorzystanym czasem, który przyniósł nie tylko wymierne korzyści w postaci podniesienia kompetencji językowych, ale również na stałe zapisał się w pamięci uczestników mobilności, przyczyniając się do stworzenia galerii niezapomnianych wspomnień.
Mobilność sfinansowana została ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS