A A+ A++

Wczoraj, 1 grudnia 2023 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Cieciorkach, odbyła się prelekcja Andrzeja Brzóski pt. „Znamienite postacie historyczne z terenu Gminy Zambrów”.

Wczorajsze wydarzenie było częścią projektu pn. „Rodziny szlacheckie Gminy Zambrów”, realizowanego w ramach Inicjatyw Lokalnych Gminy Zambrów, edycja 2023. W ramach projektu zaplanowano przygotowanie do druku publikacji na temat rodów szlacheckich z terenu Gminy Zambrów oraz wykład na temat znamienitych postaci historycznych z terenu gminy. 

Wydarzenie otworzył lider nieformalnej grupy realizującej projekt Rafał Długoborski, który przywitał przybyłych gości w tym Przewodniczącą Rady Gminy Zambrów Jolantę Wielgat, Sekretarza Gminy Zambrów Bogdana Paca, Dyrektor Gminnego Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu w Osowcu, Prezesa Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Zambrowie i przybyłych gości.

Prelekcja lokalnego historyka Andrzeja Brzóski obejmowała pięć postaci wśród których znalazły się:

– Kasztelan Podlaski i Referendarz Królestwa Stanisław Laskowski herbu Dąbrowa z Laskowca Starego,

– ks. Marcin Ignacy Krajewski herbu Jasieńczyk z Sędziwuj,

– Arcybiskup Romuald Jałbrzykowski herbu Grabie wywodzący się rodem z miejscowości Koziki-Jałbrzyków-Stok,

– Konstanty Długborski herbu Topór z Długoborza,

– ks. Mikołaj Sasinowski herbu Lubicz z Mieczk rodem z Krajewa Starego .

Wykład był okazją to przedstawienia szczegółów dotyczących poszczególnych postaci, w tym zachowanych wizerunków lub zdjęć, ich genealogii, piastowanych funkcji i obecności w przestrzeni publicznej.

W opracowanej przez Andrzeja Brzóskę publikacji znajdzie się informacja o 34 rodach szlacheckich. Zbiór powstał na podstawie publikowanych w Wieściach Gminnych – czasopiśmie Gminy Zambrów – artykułach na temat poszczególnych rodów szlacheckich. Publikacja została rozszerzona, uzupełniona i uporządkowana. Zyska też profesjonalną oprawę graficzną. W publikacji znajdują się informacje o najstarszych wzmiankach o poszczególnych rodach, najstarszych i znamienitych przedstawicielach rodów, przynależności herbowej oraz występowaniu do dokumentach historycznych. Uzupełnieniem opisu będzie graficzna reprezentacja herbu każdej rodziny przygotowana przez profesjonalnego heraldyka. Jej wydanie zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Celem opracowania publikacji jest zwiększenie świadomości historycznej rodzin zamieszkujących Gminę Zambrów. W skali kraju jest to wyjątkowe, rodziny nieprzerwanie osiadłe tu 600 lat temu wciąż zamieszkują i pracują w ziemiach nadanych przez księcia Janusza I. Na naszych terenach nie jest rzadkością, że w Długoborzu mieszkają Długoborscy, w Pęsach Pęscy, w Krajewie Krajewscy itp. 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminne Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu w Osowcu wraz z członkami Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Zambrowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻywiec: Rozstrzygnęli konkurs literacki „Nie pisz do szuflady” – ZDJĘCIA
Następny artykułTurystyczne Opole. Największe atrakcje stolicy polskiej piosenki