Informacje dodatkowe:
Uchwała nr LVIII/445/2023
RADY Gminy Lidzbark Warmiński
z dnia 24 listopada 2023r.
w sprawie usług opiekuńczych
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zmianami), art. 17 ust. 1 pkt 11 oraz art. 50 ust. 6, 6a i 6b ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 ze zmianami) Rada Gminy w Lidzbarku Warmińskim uchwala, co następuje:
§ 1. Uchwała reguluje:
1) szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania;
2) szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, wymiar i zakres usług sąsiedzkich oraz sposób rozliczania wykonywania takich usług.
§ 2. Usługi opiekuńcze przyznawane są osobom spełniający warunki określone w art. 50 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej albo uchwale podjętej na podstawie art. 50 ust. 6b ustawy o pomocy społecznej.
§ 3. 1. Stawka opłaty za jedną godzinę usług opiekuńczych, w tym usług sąsiedzkich, wynosi 34 zł.
2. Stawka opłaty za jedną godzinę specjalistycznych usług opiekuńczych wynosi 40 zł.
§ 4. 1. Opłatę ponosi osoba, której dochód przekracza kwotę kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej.
2. Opłata ponoszona jest w granicach określonych poniższą tabelą.
Dochód (w stosunku do ustawowego kryterium dochodowego) |
Wysokość odpłatności (w odniesieniu do stawki opłaty) |
powyżej 100 % do 150 % |
5 % |
powyżej 150 % do 200 % |
10 % |
powyżej 200 % do 250 % |
20 % |
powyżej 250 % do 300 % |
30 % |
powyżej 300 % do 350 % |
45 % |
powyżej 350 % do 400 % |
60 % |
powyżej 400 % do 450 % |
85 % |
powyżej 450 % |
100 % |
§ 5. 1. O częściowe zwolnienie z ponoszenia odpłatności za realizowane usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze lub usługi sąsiedzkie mogą ubiegać się osoby, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
1) ponoszą koszty pobytu innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, placówce opiekuńczo-wychowawczej, placówce leczniczo-rehabilitacyjnej,
2) ponoszą stałe, niezbędne i uzasadnione wydatki, których wysokość zagraża egzystencji, związane z potrzebami mieszkaniowymi, procesem leczenia i rehabilitacji,
3) korzystają z co najmniej dwóch rodzajów usług opiekuńczych,
2. O całkowite zwolnienie od ponoszenia odpłatności za realizowane usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze lub usługi sąsiedzkie mogą ubiegać się osoby w przypadku jednoczesnego występowania więcej niż jednego z kryteriów określonych w ust.1
§ 6. 1. Zakresem usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich można objąć pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
2. Usługi sąsiedzkie mogą być przyznane jako wyłączna forma usług opiekuńczych osobom, które wymagają pomocy w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych lub zapewnieniu kontaktów z otoczeniem. Jeżeli osoba uprawniona do usług opiekuńczych wymaga także opieki higienicznej lub zleconej przez lekarza pielęgnacji usługi sąsiedzkie mogą być przyznane równolegle z usługami opiekuńczymi świadczonymi w innej formie.
3. Ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność usługi sąsiedzkie można przyznać także osobom, którym pomoc zapewnia rodzina jako usługi uzupełniające pomoc rodziny. W uzasadnionych przypadkach usługi sąsiedzkie może realizować wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni i zstępni jako uzupełnienie opieki sprawowanej przez członków rodziny stale zamieszkujących z osobą wymagającą opieki.
4. Usługi sąsiedzkie przyznaje się w wymiarze nieprzekraczającym 14 godzin w tygodniu.
§ 7. Rozliczenie wykonania usług następuje poprzez złożenie przez osobę świadczącą usługi oświadczenia zawierającego zestawienie zrealizowanych usług. Zestawienie wskazuje zakres wykonanych usług oraz czas ich świadczenia (datę i godziny). Zestawienie przedkładane jest organizatorowi usług w terminie do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, na który usługi zostały przyznane.
§ 8. Opłaty za usługi są wnoszone w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, na który usługi zostały przyznane w kasie urzędu gminy albo poprzez wpłaty należności na rachunek bankowy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lidzbarku Warmińskim.
§ 9. Traci moc uchwała Nr XV/120/2020 Rady Gminy Lidzbark Warmiński z dnia 20 marca 2020r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, jak również trybu ich pobierania .
§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego, z mocą od 1 stycznia 2024 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS