Badania czytelnictwa wśród młodzieży przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową w 2022 roku wykazały, że nastolatkowie czytają coraz chętniej i coraz więcej. Aż 72% badanej młodzieży sięga po książki – dotyczy to nie tylko obowiązkowych lektur,
ale i literatury pięknej oraz książek należących do pozostałych gatunków. Dużym zainteresowaniem cieszy się literatura młodzieżowa z bogatą listą bestsellerów. Jakie gatunki zaliczają się do poczytnej literatury dla młodzieży?
Fantastyka dla młodzieży
Młodzież chętnie sięga po książki fantastyczne. W ostatnich latach powstało wiele serii utrzymanych w tym gatunku z myślą o młodych czytelnikach. Część książek zekranizowano, co przełożyło się na wzrost popularności fantasy. Dużym zainteresowaniem cieszą się w szczególności tytuły utrzymane w tematyce postapokaliptycznej. Młodzież może odnaleźć w nich odpowiedzi na własne rozterki, a także zastanowić się nad dylematami moralnymi, z którymi w książce zmagają się ich rówieśnicy. Literatura młodzieżowa tego typu wciąga dziewczęta i chłopców, dlatego należą do niej liczne bestsellery.
Fantastyczna literatura dla młodzieży to także tytuły opowiadające o duchach, czarownicach i mitycznych postaciach. Na uwagę zasługują m.in. książki z bohaterami i stworzeniami z mitologii japońskiej. Gryfy, samurajowie i fabuła osadzona na wyspach japońskich podobają się nie tylko młodym fanom anime. Ich treść jest zaskakująca, gdyż nie przypomina książek nawiązujących do popularniejszych mitologii.
Literatura obyczajowa dla młodzieży, czyli książki o miłości i przyjaźni
Fabuła skupiająca się wokół miłości lub przyjaźni przyciąga młodzież, gdyż bohaterowie odczuwają podobne emocje co nastolatkowie. Współczesne książki młodzieżowe opowiadające o miłości opowiadają nie tylko na uczuciu łączącym chłopaka i dziewczynę. Przedstawiają miłość między osobami tej samej płci, a także rozterki dotykające całą społeczność LGBT. Przybliżają emocje związane z pierwszym zauroczeniem, porzuceniem, niespełnioną miłością oraz odkrywaniem bliskości fizycznej i własnej seksualności. Książki pokazują również, na czym polega prawdziwa przyjaźń i jak ją rozpoznać. Niosą ważne przesłanie dla młodych ludzi u progu dorosłości, by lepiej radzili sobie z odróżnianiem przyjaźni od interesownych, toksycznych znajomości.
Poradniki dla młodzieży
Nastolatkowie zwykle nie chcą słuchać rad dorosłych, lecz z chęcią przyjmują porady rówieśników i swoich idoli. Poradniki napisane przez nastolatków prowadzących własne kanały w mediach społecznościowych i blogi pokazują młodzieży, jak radzić sobie z różnymi problemami codziennego życia. Poruszają zarówno tematy związane z budowaniem popularności, jak i ochroną środowiska bądź uzależnieniami. Młodzież chętnie sięga także po poradniki, które opowiadają o życiu na emigracji. Dzięki nim młodzi ludzie widzą, że nie są sami ze swoimi problemami i czują to samo, co inni nastolatkowie, którzy zamieszkali poza granicami Polski. Poradniki o życiu na emigracji przydają się także młodzieży, która zamierza wyjechać na studia lub przeprowadza się wraz z rodziną.
Horrory i książki o zjawiskach paranormalnych
Horrory to jeden z najbardziej lubianych gatunków książek nie tylko wśród młodzieży. Sięgają po niego czytelnicy w każdym wieku, którzy lubią dreszczyk emocji i szukają odskoczni od codzienności. Fabuła przedstawiająca zjawiska paranormalne, potwory, duchy, wampiry bądź wilkołaki może przerażać tak samo, jak horrory filmowe, gdyż rozbudza wyobraźnię, a jej granice wyznacza jedynie czytelnik. Wśród książek dla młodzieży znajdują się również horrory z wątkami komediowymi, które łączą humor z elementami grozy. Takie powieści stanowią doskonałą rozrywkę na długie, zimowe wieczory, gdy nastoletni czytelnicy mają ochotę na nieco lżejszą lekturę niż długa, rozbudowana powieść obyczajowa. Czarna komedia bawi i straszy jednocześnie, dlatego stanowi ciekawą alternatywę dla innych gatunków literackich.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS