Dzisiejsze spotkanie zostało podzielone na 3 części. Każda z nich to panel dyskusyjny poświęcony innej tematyce. Pierwsza debata koncentrowała się na bezpieczeństwie Europy Wschodniej. Temat zdominowała wojna na Ukrainie i europejska odpowiedź na to zagrożenie.
Zakończyła się także dyskusja na temat polskich i niemieckich doświadczeń związanych z kryzysem ekonomicznym spowodowanym pandemią i wojną. Prof. Agnieszka Ziomek zwróciła uwagę na fakt, że mimo iż gonimy naszego sąsiada, to polski i niemiecki potencjał ciężko będzie zrównać. Powodem jest stałe zagrożenie w Polsce ze strony Rosji, co sprawia, że musimy ponosić chociażby o wiele większe koszty zbrojeń. Jednak jej zdaniem duży poziom współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami pozwala patrzeć optymistycznie w przyszłość.
Prof. Jürgen Wandel zauważył z kolei, że niemieckie dotacje do polityki energetycznej się nie sprawdzają. Podobnie zresztą stwierdził prof. Henning Vöpel – mamy więc tu do czynienia z krytyką kształtu niemieckiej Energiewende – polityki energetycznej.
Ostatni panel będzie dotyczył pozycji Niemiec na arenie globalnej.
AKTUALIZACJA
W Instytucie Zachodnim w Poznaniu zakończyło się III Forum Niemcoznawcze. Eksperci i naukowcy z Polski i Niemiec poruszyli dziś między innymi temat zmian traktatowych w Unii Europejskiej.
Jak przekonuje dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego, dzisiejsza debata pokazała, że również w Niemczech istnieją środowiska uważające centralizację władzy w Europie za tendencję niekorzystną dla Unii.
W Niemczech jest wiele opinii i wiele stanowisk. Mieliśmy tutaj prelegenta, który bardzo krytycznie odnosił się do tych tendencji centralizacji. Przypomniał, że Niemcy swego czasu bardzo wspierały koncepcję subsydiarności, albo przekazywania jak najwięcej kompetencji na jak najniższy poziom. Zresztą obydwaj nasi prelegenci uważali, że słabość gospodarek unijnych wynika z tej formy centralizacji i zarządzania odgórnego z Brukseli
– mówi dr Justyna Schulz.
Podczas dzisiejszego wydarzenia naukowcy omawiali między innymi tematy związane z bezpieczeństwem w obliczu wojny na Ukrainie. Poruszono także tematy gospodarcze, energetyczne oraz geopolityczne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS