Grudzień wszystkim kojarzy się z czasem Świąt spędzonych w rodzinnym gronie. Ale to czas najdłuższych nocy i początek astronomicznej zimy, którą przywitamy 22 grudnia o 4:28. Wtedy Słońce znajdzie się najniżej na swej drodze po ekliptyce. Ten moment nazywamy przesileniem zimowy, czyli najkrótszy dzień a zarazem najdłuższa noc w roku. Jednak w związku z refrakcją atmosferyczną najkrótsze dni w roku trwają od 18 do 25 grudnia! Ich długość różni się nieznacznie o kilka sekund
i wynosi 8h i 5m.
Merkurego będziemy mogli oglądać na wieczornym niebie do połowy miesiąca, Jowisz, Saturn i Neptun w pierwszej części nocy, Uran gości na niebie praktycznie całą noc, zaś Wenus pojawia się nad ranem jako Jutrzenka. Jednak do Obserwacji Urana i Neptuna potrzebny będzie teleskop.
Na wieczornym niebie będzie można też obserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do 7 grudnia i od 16 grudnia na porannym niebie. Dokładne godziny przelotów ISS na stronie heavens-above.com. W grudniu mamy też maksima dwóch rojów meteorów: Geminidy (radiant w gwiazdozbiorze Bliźniąt), ZHR=120 oraz Ursydy (radiant w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy), ZHR=10.
12 grudnia będzie miało na niebie niezwykłe wydarzenie: zakrycie gwiazdy Betelgeza (gwiazdozbiór Oriona) przez planetoidę Leona. Samo zjawisko nie będzie widoczne z terenu Polski ale budzi wielkie zainteresowanie obserwatorów nieba. Pas widoczności przebiegać będzie przez tereny Hiszpanii, Sardynii Włoch i Grecji. Szacowany czas trwania zjawiska to od 7 do 15 sekund!
24 grudnia zasiądziemy do Wieczerzy Wigilijnej gdy tylko pojawi się Pierwsza Gwiazdka na niebie. W tym roku to nie będzie gwiazda a największa planeta Układu Słonecznego – Jowisz.
1 XII – koniunkcja Księżyca i gwiazdy Polluks (Bliźnięta)
4 XII – maksymalna elongacja wschodnia Merkurego/apogeum Księżyca/koniunkcja Księżyca
i gwiazdy Regulus (Lew)
5 XII – III kwadra Księżyca
9 XII – maksymalna wieczorna widoczność Merkurego/koniunkcja Księżyca i Wenus
12 XII – 2:00 zakrycie gwiazdy Betelgeza (Orion) przez planetoidę Leona
13 XII – nów Księżyca/maksymalna deklinacja południowa Księżyca
14 XII – maksimum roju Geminidy (ZHR=120)/koniunkcja Księżyca i Merkurego
16 XII – perygeum Księżyca
17 XII – koniunkcja Księżyca i Saturna
19 XII – pierwsza kwadra Księżyca
22 XII – 4:28 początek astronomicznej zimy/koniunkcja Księżyca i Jowisza/maksimum roju Ursydy (ZHR=10)
25 XII – II rocznica wystrzelenia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
26 XII – maksymalna deklinacja północna Księżyca
27 XII – pełnia Księżyca
Z najlepszymi życzeniami
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz Szczęśliwego Nowego 2024 Roku
Janusz Nicewicz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS