Areszt Śledczy w Lublinie realizuje ogólnopolski program edukacyjny “W służbie prawu”, który skierowany jest do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także będących
członkami organizacji harcerskich i związków strzeleckich. Program realizowany jest w jednostkach penitencjarnych na mocy znowelizowanej ustawy o Służbie Więziennej, która wprowadziła nowe zadania tej formacji, w tym edukację prawną młodzieży związaną z prewencją przestępstw (art. 2 ust. 2 pkt. 10 ustawy). Zajęcia prowadzone są w ramach dwóch modułów: pierwszy realizowany jest na terenie jednostek penitencjarnych (jego adresatem są uczniowie szkół ponadpodstawowych), drugi – w przypadku uczniów szkół podstawowych – w placówkach oświatowych.
Lekcja prawa i prewencji
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie szkół w Lublinie i w jego okolicach mogą uczestniczyć w zajęciach związanych z prewencją przestępstw oraz z edukacją prawną, prowadzonych przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Lublinie, w szkołach, jak i na terenie jednostki penitencjarnej. Spotkania z uczniami mają wymiar edukacyjny i prewencyjny. Program “W służbie prawu” ma określoną formułę złożoną z kilku elementów, które mają na celu uświadomić młodych ludzi, że prawo jest po to, by chronić podstawowe wartości człowieka, a łamanie prawa niesie za sobą poważne konsekwencje i może przekreślić ich plany na przyszłość.
Podczas lekcji edukacyjnych na terenie jednostki penitencjarnej prowadzonych z młodzieżą szkół ponadpodstawowych funkcjonariusze zwracali uwagę m.in. na:
- elementy związane z edukacją prawną i prewencją przestępstw wśród młodych ludzi;
- najważniejsze zadania Służby Więziennej oraz jej rolę w systemie bezpieczeństwa państwa;
- zasady naboru do Służby Więziennej oraz korzyści z bycia funkcjonariuszem tej formacji;
- ofertę studiów w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS