Zawiłości świata ubezpieczeń dla niejednego śmiertelnika potrafią być kompletnie niezrozumiałe. Nic więc dziwnego, jeśli nie masz pojęcia, czym jest zakres ubezpieczenia. Zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy sumą ubezpieczenia a sumą gwarancyjną? Doskonale trafiłeś! Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Dlaczego zakres ubezpieczenia jest tak istotny?
Nie kupuj kota w worku. Jak się przed tym uchronić? Dokładnie sprawdź produkt, który zamierzasz nabyć. Zakres ubezpieczenia opisuje, w przypadku zaistnienia jakich zdarzeń możesz liczyć na odszkodowanie. Zawiera wykaz sytuacji, które są objęte ochroną. Jeśli któraś z nich Ci się przytrafi – wtedy otrzymujesz pieniądze, które zrekompensują Ci zaistniałą szkodę.
Zakres ubezpieczenia jest jednym z najważniejszych elementów umowy, znajdziesz go w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Dzięki niemu wiesz, w jakich przypadkach otrzymasz świadczenie oraz jakie sumy przysługują w ramach poszczególnych zdarzeń Dlatego, zanim wybierzesz jakąkolwiek ofertę, koniecznie przeczytaj wszystkie dokumenty. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i dowiesz się, co konkretnie kupujesz i jaką daje Ci to gwarancję. Postaw na bezpieczny plan awaryjny, który pomoże Ci w przypadku nieprzewidzianych sytuacji!
⮞ Więcej na temat ubezpieczeń przeczytasz na stronie: https://aktywnieplus.pl
Wyłączenia, czyli główny punkt OWU
Jakie zdarzenia nie zostaną objęte ochroną Twojego ubezpieczenia? Właśnie tego dowiesz się z OWU. Znajdziesz w nim wyłączenia, czyli sytuacje, po zaistnieniu których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Co to może być? Są to np. fakty, które zostały zatajone podczas podpisywania umowy: informacja o chorobie przewlekłej czy inne miejsce parkowania pojazdu nocą. Każde TU posiada własne zasady dotyczące wyłączeń, dlatego należy zapoznać się z nimi każdorazowo przed zakupem. Jednak jest jeden wyjątek, o którym przeczytasz dalej.
Oprócz wyłączeń w OWU możesz znaleźć m.in. także informacje dotyczące opłacania składki, sumie gwarancyjnej czy sposobie rozwiązania umowy.
Zakres ubezpieczenia OC komunikacyjnego – wyjątek, o którym warto pamiętać
Ubezpieczenie komunikacyjne ma szczególną cechę, która odróżnia je od innych rodzajów polis. Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany odgórnie. Oznacza to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje identyczny zakres ochrony.
Takie jednolite potraktowanie zakresu ubezpieczenia OC ma na celu zapewnienie równego traktowania wszystkich kierowców i posiadaczy pojazdów. Nie oznacza to jednak, że wszystkie polisy są identyczne. Podczas analizy ofert zwróć uwagę na ewentualne bonusowe korzyści oferowane przez poszczególne towarzystwa. Niektóre z nich mogą dostarczać dodatkowe świadczenia, np. assistance, ochronę prawną czy rozszerzenie zakresu ochrony na inne kraje.
Suma ubezpieczenia a suma gwarancyjna: czy są takie same?
Choć oba pojęcia brzmią podobnie, oznaczają coś innego. Suma ubezpieczenia a suma gwarancyjna – czym dokładnie się różnią? Suma ubezpieczenia to nic innego, jak maksymalna wartość, którą ubezpieczyciel wypłaci Ci w razie szkody. Z kolei suma gwarancyjna to kwota, jaką ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić ogółem wszystkim pokrzywdzonym stronom w wyniku jednego zdarzenia. Pojawia się ona przy polisach OC (od odpowiedzialności cywilnej). Tak więc, gdy mówimy o sumie gwarancyjnej, mamy na myśli całą pulę dostępną dla wszystkich poszkodowanych w wyniku jakiegoś zajścia.
Jak sprawdzić zakres wykupionego ubezpieczenia?
Jeśli chcesz poznać szczegóły swojej polisy i zakres ubezpieczenia, zapoznaj się ze wspomnianym już OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Najważniejsze informacje znajdziesz często także stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Na pewno pomocny będzie również kontakt z infolinią. Jeżeli wybierasz się za granicę samochodem, koniecznie sprawdź także, czy jesteś chroniony poza granicami kraju. Aby OC w podróżach działało, często niezbędne jest wydanie zielonej karty.
Pamiętaj, że wykupienie ubezpieczenia to dodatkowa ochrona, którą warto rozważyć, żeby czuć się bezpiecznie i uniknąć ogromnych kosztów w przypadku ewentualnego wypadku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS