A A+ A++

Liczba wyświetleń: 350

Niemcy walczą z terroryzmem islamskim, który uaktywnił się po ataku na Izrael. Radykalizm jest tam poważnym problemem i przestępstw o charakterze terrorystycznym przybywa.

Trzy tygodnie temu niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) zdelegalizowała islamistyczny Hamas i palestyńską siatkę Samidoun, a teraz w czterech krajach związkowych przeszukano domy podejrzanych aktywistów tychże organizacji.

Policja przeszukała 16 nieruchomości w Berlinie, Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Szlezwiku-Holsztynie. W akcję zaangażowano około 500 funkcjonariuszy. Według minister Faeser podczas nalotu na zwolenników Hamasu i siatkę terrorystyczną Samidoun skonfiskowano telefony komórkowe, laptopy, nośniki danych i dokumenty. Ich zawartość jest obecnie analizowana – powiedziała minister na konferencji Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej w Wiesbaden. 2 listopada wydała zakaz działalności Hamasu oraz Samidoun.

Przeszukania zwykle mają miejsce przed wydaniem zakazu lub w tym samym czasie, żeby osoby objęte zakazem nie miały możliwości usunięcia lub zniszczenia dowodów. Sądy administracyjne nakazały służbom podjęcie odpowiednich środków dla wyegzekwowania zakazów. W celu zabezpieczenia dowodów i mienia przeszukano jedenaście miejsc w Berlinie. Pośrednio lub bezpośrednio w akcji wzięło udział 350 policjantów. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii przeszukano też mieszkania prywatne w Münster i Bochum. MSW Dolnej Saksonii potwierdziło, że w ich landzie celem akcji była osoba z okolic Osnabrück.

„Konsekwentnie kontynuujemy nasze działania przeciwko radykalnym islamistom” – powiedziała minister Faeser. „Poprzez zakazy nałożone na Hamas i Samidoun w Niemczech wysłaliśmy jasny sygnał, że nie będziemy tolerować żadnej gloryfikacji ani wspierania barbarzyńskiego terroru Hamasu wobec Izraela”. Polityk dodała: „Uważnie przyglądamy się środowiskom islamistycznym” i stwierdziła, że jest mało prawdopodobne, aby islamiści i antysemici „gdziekolwiek w Niemczech czuli się bezpiecznie”.

Według Federalnego MSW Samidoun popiera stosowanie przemocy i wspiera stowarzyszenia terrorystyczne, które zagrażają Żydom i Izraelowi. Władze bezpieczeństwa od dawna monitorowały niemiecki oddział Samidoun – Sieć Solidarności Palestyńskiej. Jego zwolennicy zwrócili na siebie uwagę opinii publicznej, gdy po ataku Hamasu na ulicy w berlińskiej dzielnicy Neukölln rozdawali słodycze jako wyraz radości z zamachu terrorystycznego.

Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) szacuje, że Hamas liczy w Niemczech około 450 członków. Z ustaleń wynika, że ​​ich działalność obejmuje wyrażanie sympatii dla organizacji i działalność propagandową oraz zbieranie datków. W przeciwieństwie do islamistycznych grup terrorystycznych, takich jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie (IS), Hamas nie przeprowadza ataków w krajach zachodnich, a jedynie w Izraelu i na terytoriach palestyńskich. Eksperci ds. terroryzmu obawiają się jednak, że wojna w Gazie zwiększy ryzyko ataków w Europie ze strony organizacji terrorystycznych i zradykalizowanych indywidualnych sprawców.

Sunnicki Hamas ma swoje korzenie w Bractwie Muzułmańskim, które powstało w Egipcie i jego celem jest utworzenie państwa islamskiego. Hamas od lat jest uznawany przez UE i USA za organizację terrorystyczną. Sieć Samidoun jest środowiskowo i ideologicznie bliska Ludowemu Frontowi Wyzwolenia Palestyny ​​(LFWP).

Ostatnio niemieckie MSW podjęło akcję, mającą na celu identyfikację radykałów islamskich skupionych wokół Centrum Islamskiego w Hamburgu (IZH). Policja przeszukała wiele posesji, w tym słynny hamburski Błękitny Meczet. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo prowadzą śledztwo dla ustalenia związków między IZH a proirańskim Hezbollahem z Libanu. Hezbollah od 2020 roku został objęty zakazem działalności w Niemczech.

W porównaniu z rokiem 2022 wzrosła liczba przestępstw terrorystycznych motywowanych względami politycznymi. Tylko w tym roku prokuratura generalna wszczęła 356 dochodzeń dotyczących terroryzmu islamskiego – prawie dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej na pytanie zadane przez deputowanych lewicy (die Linke). Większość spraw dotyczyła członkostwa w organizacji terrorystycznej. W całym 2022 roku 236 z 451 dochodzeń wszczętych na podstawie przepisów antyterrorystycznych dotyczyło terroryzmu islamskiego.

W pierwszych trzech kwartałach tego roku 151 śledztw zostało sklasyfikowanych jako międzynarodowy, nieislamski terroryzm, co stanowi wzrost o około 42 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wzrost ten wynika ze wzmożonej aktywności Kurdów. W czerwcu na lotnisku we Frankfurcie aresztowano domniemanego przywódcę Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która jest zakazana w Niemczech.

Prawie jedna trzecia z 20 dochodzeń w sprawie prawicowego terroryzmu wszczętych w Niemczech od początku roku dotyczyła podejrzeń o przestępstwa przeciwko zakazowi zrzeszania się. W całym 2022 r. wszczęto 13 śledztw w tym obszarze.

Dane dotyczące tak zwanych „przestępstw motywowanych politycznie, których nie można przypisać konkretnej ideologii” są powodem do niepokoju – powiedziała Martina Renner, członkini grupy ds. polityki wewnętrznej die Linke. Kategoria ta obejmuje terrorystów, którzy nie uznają państwa niemieckiego, takich jak Obywatele Rzeszy z Unii Patriotycznej lub Zjednoczeni Patrioci.

We wrześniu minister Nancy Faeser zakazała działalności Germanische Glaubens-Gemeinschaft Wesensgemäßer Lebensgestaltung (Germańska Wspólnota Wiary w Sposób Życia Zgodny z Naturą) i prawicowej organizacji ekstremistycznej Hammerskins. Podejrzani członkowie Hammerskins w związku z decyzją minister wystąpili na drogę prawną.

Według rządu federalnego, w pierwszych trzech kwartałach tego roku wszczęto łącznie cztery dochodzenia w sprawie podejrzeń o członkostwo w lewicowej organizacji terrorystycznej. Trzy z tych postępowań dotyczyły międzynarodowego terroryzmu lewicowego.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPriorytetem dla Jaworzna jest pełne otwarcie węzła autostrady A4 w Jaworznie – Jeleniu
Następny artykułTurcy kontra Mossad