Wydanie dziecka na świat kojarzy się z bólem i przez to przyszłe mamy często rezygnują z porodu siłami natury na rzecz cesarskiego cięcia. A to bardzo poważna operacja i powinna być wykonywana tylko ze wskazań medycznych – uważa Ewa Kwiatkowska, położna oddziałowa na oddziale ginekologiczno-położniczym.
W szpitalu liczą, że inicjatywa porodów w wodzie zachęci kobiety, aby jednak urodzić dziecko naturalnie.
Podkreślają: “Woda, immersja wodna to jedna z bardzo popularnych metod niefarmakologicznego łagodzenia bólu porodowego. Dotychczas stosowaliśmy ją podczas pierwszego okresu porodu. Od niedawna jednak przyszłe mamy, które zdecydują się na urodzenie dziecka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, mogą również w wannie poród zakończyć”.
Korzyści?
W przypadku przyszłej mamy – wskazuje szpital w komunikacie – “woda nie tylko łagodzi stres, pozwala się zrelaksować, ale wpływa również na uelastycznienie tkanek krocza, przez co często nie ma konieczności nacięć i jest niższy odsetek pęknięć”. Z kolei dziecko “przychodzi na świat również w środowisku, w którym przebywało przez 9 miesięcy, z wody do wody, nie jest natychmiast po porodzie ogłuszone światłem i dźwiękiem, oszczędza mu się więc tych dla niego traumatycznych przeżyć towarzyszących narodzinom”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS