A A+ A++

fot. mat. pras. kultura.tychy.pl

Piątek 24 listopada w ramach Tyskich Spotkań Teatralnych oznacza trzy spektakle w nurcie konkursowym. Będą to „Coś wam powiem…”, „Kobiety Jezusa” oraz „Ahmed”. Wstęp na wszystkie z nich jest bezpłatny.

„Coś wam powiem…” w reżyserii Andrzeja Sadowskiego ze Stowarzyszenia STeN w Krakowie to historia o trudnym okresie dojrzewania. Spektakl zaprezentuje krakowska grupa o 17:00 w Sali Browarium I ul. Katowicka 9 I (Tyskie Browary Książęce). Wejściówki można odebrać w kasie Teatru Małego.

Główna bohaterka Joanna to wrażliwa, utalentowana dziewczyna, która wkraczając w dorosłość, niespodziewanie dla samej siebie ląduje na niebezpiecznym wirażu. Jej życiowe wybory podyktowane są notorycznymi nieporozumieniami z nadopiekuńczą matką, uporczywym pragnieniem akceptacji, przyjaźni, miłości… Poszukiwanie własnego „ja” okaże się dla Joanny bolesną i brutalną lekcją. Przyglądając się losom młodziutkiej bohaterki, wnikliwie obserwujemy również otoczenie, które wywiera niemały (nie zawsze pozytywny) wpływ na podejmowane w tym wieku decyzje i na to, co dzieje się w życiu dorastającego człowieka.

W spektaklu wykorzystywane są rockowe kompozycje Małgorzaty Tekiel, legendarnej krakowskiej basistki, do tekstów Andrzeja Sadowskiego, wykonywane na żywo przez aktorów spektaklu.

Przedstawienie rekomendowane dla widzów od 15 lat.

Reżyseria: Andrzej Sadowski
Muzyka: Małgorzata Tekiel

W głównej roli (Joanny): Natalia Zych
W pozostałych rolach:
Andrzej Sadowski – Cień
oraz
Barbara Szałapak – Matka
Katarzyna Deszcz – Dyrektorka
Zofia Wątroba – Ola
Philip Madeja – Piotr
Jan Wacławowicz – Psycholog

„Kobiety Jezusa” to przedstawienie w reżyserii Igi Jambor-Skupniewicz z Teatru Agrafka. Zobaczyć je będzie można o 19:30 w Sali Browarium, wejściówki do odbioru w kasie Teatru Małego.

Twórcy odwołują się do postaci kobiet z otoczenia Jezusa, osadzają je w klimacie sielskiej polskiej wsi, ale jednocześnie odwołują się do współczesności poprzez konteksty jak również dobór działań artystycznych. Zestawienie jednego z najstarszych dzieł z tradycyjną muzyką polską, tańcem, śpiewem oraz współczesnymi rozwiązaniami teatru przedmiotu i formy ma nie tylko przedstawiać teatr w bogatym kontekście kultury polskiej oraz światowej, ale ma być także wzbudzeniem dyskursu na temat funkcjonowania kobiet „wczoraj i dziś”. Spektakl łączy w sobie kultywowanie tradycji poprzez nawiązanie do korzeni, a jednocześnie koncentruje się na kreowaniu nowych wartości. „Kobiety Jezusa” nie są gotową odpowiedzią, a punktem wyjścia do dyskusji na temat roli kobiet w świecie.

Reżyseria: Iga Jambor-Skupniewicz
Obsada: Dorota Kos, Martyna Mróz, Klaudia Rogalska, Sylwia Szczęsna-Komisarska, Iga Jambor-Skupniewicz
Muzyka: Andrzej Skupniewicz, Kapela Chełmińska

„Ahmed” w reżyserii Małgorzaty Baryły z Teatru Nieoetykietkowani w Zabrzu rozpocznie się o 21:00 w Pasażu Kultury Andromeda.

„Żeby mi córka za obcego…! U nas wszystko lepsze, chłopaki też lepsze…”

Kluski. Czy to, czy On je lubi sprawia, że jest bardziej nasz? Czy zakochanie w parku prowadzi do miłości większej niż tej, której pierwsze rozmowy niósł światłowód? Czy dziesięć, trzydzieści, pięćdziesiąt lat tworzy przepaści, nad którymi mostu już nie da się wybudować? „Ahmed” to opowieść o rodzinie, miłości, braku zrozumienia i jego poszukiwaniu, różnicach, które nas dzielą i próbie ich pokonania. A to wszystko jak niedzielny obiad z kompotem wzruszenia, roladą humoru i kluskami okraszonymi zastanowieniem.

Autor scenariusza: Anna Mleczko
scenografia i reżyseria: Małgorzata Baryła

Obsada:
Ahmed – Piotr Orzechowski
Jadźka – Magdalena Baron / Amelia Konieczka
Bogdan – Arkadiusz Nadarzewski
Ewa – Maria Roro
Adaś – Aleksandra Grela / Mateusz Wicher
Babcia – Emilia Gola / Wiktoria Frąckowiak


źródło: kultura.tychy.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDoskonały obraz i świetny dźwięk? Sprawdź, jaki tuner TV wybrać
Następny artykułHamulec ręczny zimą: zaciągać, czy nie? Wyjaśniamy, jak działa mechanizm