Każdego roku, w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Dla krwiodawców ze Świdnika to podwójnie ważny czas. 23 listopada 1973 roku powołano do życia Klub Honorowych Dawców Krwi przy „PZL-Świdnik” im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Pierwszym prezesem klubu był Edwin Wieczerzak. Okazjonalne akcje „na ratunek” zastąpiła systematyczna praca mająca na celu pozyskiwanie bezcennego leku, jakim jest krew, ale również działalność edukacyjną i charytatywną.
– Przez te 50 lat zorganizowaliśmy ponad 1550 akcji i pozyskaliśmy ponad 20 500 l krwi. To tak, jakby jednorazowo oddało ją ponad 49 tys. ludzi. Dzięki tej ilości krwi można uratować 160 tys. ludzkich żyć – mówi Andrzej Słotwiński, prezes honorowy Klubu HDK przy „PZL-Świdnik”. – Jeśli się nie mylę, pierwsza akcja w Świdniku została zorganizowana jeszcze w 1962 roku, w punkcie oddawania krwi, w szpitalu przy ul. Leśmiana. Wówczas zgłosiło się 1120 pracowników zakładu i pozyskano 500 l życiodajnego leku.
Chociaż minęło już pół wieku, klub nie ustaje w swojej działalności. Co więcej, zrzesza nie tylko pracowników PZL-Świdnik, ale też mieszkańców Świdnika i powiatu świdnickiego.
– To nie jest już tylko zakładowy klub, ale obejmujący całe miasto i powiat. Prowadzimy walkę o ludzkie życie. Zależy nam na tym, żeby trwała ona także w następnych latach. Bardzo duże doświadczenie naszych krwiodawców pozwala nam współpracować z różnymi placówkami i instytucjami, organizować akcje i promować je. Nasz przekaz idzie do szkół, ale także przedszkoli, w których spotykamy się z najmłodszymi. To bardzo ważne, bo dzięki temu, że dzieci chętnie opowiadają rodzicom i starszemu rodzeństwu o tym, co dzieje się w przedszkolu, informacje trafiają do potencjalnych dawców krwi – wyjaśnia pan Andrzej.
Świdniccy krwiodawcy nie pozostawiają samych również tych, którzy potrzebują wsparcia w formie materialnej. Pod ich skrzydłami znajdują się domy dziecka w Woli Gałęzowskiej, Lublinie oraz Placówka Opieki nad Dzieckiem i Rodziną „Nasz Dom” w Rybczewicach Drugich.
– Nasza działalność to nie tylko ratowanie życia poprzez oddawanie krwi. Wspomagamy też najuboższe rodziny i dzieci. Czy to na Dzień Dziecka, czy na święta, staramy się, ile możemy przygotować jakieś upominki. Organizujemy też doroczne Bale Krwiodawców. Przy okazji tegorocznego, dzięki loterii fantowej, zebraliśmy 6 tys. zł. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na placówki znajdujące się pod naszym patronatem. Dzięki nim kupią to, czego najbardziej potrzebują na Gwiazdkę – mówi A. Słotwiński.
Dziś, w 50. rocznicę utworzenia klubu, jego członkowie złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym honorowym dawcom. Pamiątkowy obelisk, który 8 października odsłonięto na skwerze przy fontannie, to dar całej społeczności Świdnika dla krwiodawców.
– Składamy serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta Świdnik, Starostwa Powiatowego w Świdniku, jak i mieszkańców Świdnika za pomnik z napisem, że „Nie przyszliśmy na świat, aby żyć dzięki ludziom, ale aby ludzie żyli dzięki nam”. Dziękujemy także za wieloletnią współpracę – dodaje Andrzej Słotwiński.
Podziel się krwią
Świdniccy krwiodawcy zapraszają na ostatnią w tym roku akcję, która odbędzie się 1 grudnia, w godz. 8:00-12:00. Ambulans RCKiK w Lublinie ponownie zaparkuje przed PZL-Świdnik.
– Zbiórkę organizujemy wspólnie z Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego. Dla osób, które wezmą w niej udział, święty Mikołaj przygotował kalendarze klubowe na 2024 rok. Zachęcamy do zaangażowania się w nasze działania i podarowania potrzebującym leku ratującego życie – mówi prezes honorowy klubu.
Krwiodawcą może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, ale nie ma jeszcze 65 (musi posiadać przy sobie dokument tożsamości – dowód osobisty lub prawo jazdy), waży nie mniej niż 50 kg i cieszy się ogólnym dobrym stanem zdrowia. Do donacji należy się odpowiednio przygotować. Chętni powinni być po lekkim śniadaniu, wypoczęci, a dzień wcześniej nie mogą spożywać alkoholu.
Zarząd klubu dziękuje również wszystkim, którzy uczestniczyli w niedzielnej akcji w Piaskach, zorganizowanej przy współpracy OSP KSRG w Piaskach. Zgłosiły się 23 osoby, krew oddało 16. Pozyskano 7,2 l bezcennego płynu.
Last modified: 23 listopada, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS