Doktor Cecylia Iwaniszewska, astronomka i działaczka społeczna, skończyła 95 lat. Życzenia dostojnej jubilatce złożyli m.in. prezydent Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski.
Większość torunian zna doskonale drobną, zawsze uśmiechniętą starszą panią, która dziarsko przemierza ulice naszego miasta i uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych i naukowych. To dr Cecylia Iwaniszewska, która od czasów studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika związała swoje losy z Toruniem, tu rozwijała swoją karierę naukową i do dziś żywo uczestniczy w życiu miasta.
21 listopada 2023 r. odbyła się uroczystość z okazji 95. urodzin życzenia dr Cecylii Iwaniszewskiej, zorganizowana przez toruński Klub Inteligencji Katolickiej. Życzenia Jubilatce złożyli przyjaciele oraz przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych, towarzystw. – Myślimy z respektem i podziwem o całej toruńskiej ścieżce wpisanej w świętowane urodziny. Okazujemy Pani Doktor wyrazy czci, ufając, że odnajdzie w nich Pani nadzwyczajne poważanie, jakim darzymy Panią w Toruniu: w samorządzie miejskim, środowisku akademickim, wspólnotach chrześcijańskich czy zespołach społecznikowskich. Prosimy o przyjęcie okolicznościowych życzeń, tak aby w swoich tegorocznych urodzinach odszukała Pani Doktor wyłącznie gesty ludzkiej sympatii oraz najjaśniejsze strony życia – zwrócił się do Jubilatki prezydent Michał Zaleski.
Cecylia Iwaniszewska urodziła się 24 listopada 1928 r. w Warszawie. W listopadzie 1945 r. zdała maturę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernikaw Bydgoszczy. W tym samym roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku matematyka. Uczęszczała na zajęcia z fizyki i astronomii bez formalnej zmiany kierunku studiów. Od 1 września 1947 r. pracowała na stanowisku młodszego asystenta w Obserwatorium Astronomicznym UMK. Początkowo organizowała bibliotekę oraz wysyłkę „Biuletynu Obserwatorium Astronomicznego UMK w Toruniu”, a od roku akademickiego 1948/1949 prowadziła ćwiczenia do wykładów prof. Wilhelminy Iwanowskiej. W listopadzie 1949 r. Ministerstwo Oświaty nie przedłużyło jej zatrudnienia na UMK z powodów politycznych. Jako pierwsza skończyła studia astronomiczne na UMK, w sierpniu 1950 r. broniąc pracę magisterską pt. „O różnicy faz między krzywą jasności a krzywą prędkości radialnych cefeid”. W sierpniu 1951 r. przywrócono ją do pracy na UMK, do prowadzenia zajęć dydaktycznych i organizowania biblioteki Obserwatorium Astronomicznego. Studia doktoranckie na UMK odbyła w latach 1952-1954, a w ich czasie zajmowała się gwiazdami pulsującymi: cefeidami i gwiazdami typu RR Lyr. Współpracowała z profesorami Wilhelminą Iwanowską i Władysławem Dziewulskim. Wówczas też wyszła za mąż za astronoma Henryka Iwaniszewskiego, z którym doczekali się synów Stanisława (ur. 1953) i Jana.
Od 1958 r. jest członkinią Międzynarodowej Unii Astronomicznej i od tamtej pory uczestniczyła w 11 kongresach MUA. Stopień doktora uzyskała w 1959 r. na podstawie pracy „Wyznaczenie ekstynkcji i gęstości gwiazd w polu Sagitta”. Awansowała wtedy na stanowisko adiunkta, po czym przeniosła się na etat starszego wykładowcy. Prowadziła zajęcia dydaktyczne dla studentów różnych kierunków: archeologii, astronomii (do 1974 r.), biologii, fizyki i geografii, łącznie około dziewięć tysięcy studentów. Uczestniczyła w kongresie MUA w 1970 r. w Brighton, podczas którego została przewodniczącą Komisji nr 46: Edukacji astronomii. Funkcję tę pełniła do 2002 r. W ramach przygotowań do Roku Kopernikańskiego prowadziła wykłady popularnonaukowe oraz pisała i redagowała artykuły i broszury związane z Mikołajem Kopernikiem i historią astronomii. Była redaktorem pracy zbiorowej „Władysław Dziewulski (1878–1962)” wydanej w 1978 r. W 1982 r. odbyła trzymiesięczne stypendium w Obserwatorium w Strasburgu. Od 1980 do 1984 r. piastowała stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu Astronomii UMK. Pracę etatową na UMK zakończyła w 1989 r., ale zajęcia dla studentów prowadziła do 2007 r. W 2014 r. wydana została jej książka „Wspomnienia o moim uniwersytecie”.
Cecylia Iwaniszewska znana jest ze swojej szerokiej działalności. Śpiewała w chórze akademickim UMK. Jest członkinią Towarzystwa Naukowego w Toruniu od 1961 r. i Towarzystwa Miłośników Torunia od 1965 r., a od 1967 r. pełni różne funkcje w jego zarządzie. Współuczestniczyła także powoływaniu Stowarzyszenia Absolwentów UMK w Toruniu i jest jego członkinią od początku. Była przewodniczącą Komisji Nauczania Astronomii w Międzynarodowej Unii Astronomicznej przez dwie kadencje. Od 1983 r. jest członkinią toruńskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, którego była założycielką, a w latach 1994-2017 prezesem. W 1992 r. została członkinią Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego. Od lat 90. była jurorką Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki i Astronomii organizowanego przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Od 1996 r. współpracowała z Radą Miasta Torunia w sprawach związanych z nazewnictwem ulic. Zakładała Klub Turystyki Górskiej „Karpaty” w Toruniu. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Jest także laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 1954 r. jej praca magisterska została nagrodzona w konkursie na prace naukowe z okazji Roku Kopernikowskiego, obchodzonego w 1953 r. (po raz pierwszy po wojnie). Otrzymała Medal 40-lecia UMK, złotą odznakę nr 101 PTMA w 1994 r., Towarzystwo Miłośników Torunia przyznało jej Złote Astrolabium w 2001 r. Otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2010 r. została uhonorowana Medalem Za Zasługi dla UMK oraz członkostwem honorowym Stowarzyszenia Absolwentów UMK w Toruniu. Również Miasto Toruń uhonorowało dr Cecylię Iwaniszewską: w 2013 r. medalem „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze, w 2018 r. otrzymała Medal Thorunium od prezydenta Torunia, a w 2023 r. – okolicznościowym Medalem Kopernikańskim z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma. Posiada także Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2021 r. została honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego[6].
Fot. Agnieszka Bielecka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS