Wczoraj wieczorem TVP Info podało wiadomość o pierwszym przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem w Polsce.
Do jednego z łódzkich hoteli wezwano pogotowie ratunkowe do kobiety, która uskarżała się na objawy wymieniane jako typowe dla koronawirusa.
Kobieta niedawno powróciła z Chin. Karetka przewiozła pacjentkę do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Biegańskiego. Trwają badania i testy na obecność groźnego wirusa u kobiety.
Kobieta została odizolowana od reszty pacjentów, wdrożono procedury kwarantanny. Z informacji łódzkich reporterów wynika, że hotel, w którym przebywała podróżna, został objęty również kwarantanną.
Przypominamy objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem:
– kaszel,
– duszności,
– gorączka pow. 38 stopni celcjusza,
– złe samopoczucie,
– bóle mięśni i stawów,
– katar.
Jak dotąd nie było przypadków zachorowań z rozwiniętymi ciężkimi objawami. Najbardziej narażone są osoby starsze, w średnim wieku oraz o osłabionej odporności. Śmiertelność szacowana jest na 3-4%. Pierwszy przypadek zakażenia odnotowano w Chinach (Wuhan). Najprawdopodobniej wirus pochodził od zwierzęcia sprzedawanego na lokalnym targu. Podjęto odpowiednie środki ostrożności, między innymi objęto kwarantanną strefę zamieszkującą 35 mln. ludzi (samo Wuhan – 11 mln). W Europie oraz Stanach Zjednoczonych przypadki zachorowań były zawleczone z Chin, dlatego nie ma powodów do mylenia grypy/przeziębienia z koronawirusem, jeśli w ostatnim czasie nie odbyło się podróży do Chin, mimo to należy zachować środki ostrożności w postaci częstego mycia rąk oraz pamiętaniu o ich dezynfekcji. Jak dotąd brak informacji dot. zainfekowań przez kontakt z towarami pochodzenia z Chin.
Wg naukowców, niektóre znane leki mogą okazać się skuteczne w walce z 2019-nCoV. Koronawirus należy do dobrze znanej rodziny wirusów. Kod genetyczny wirusa jest znany, w 75-80% procentach jest on podobny do SARS, dlatego prognozuje się że sytuacja nowego groźnego wirusa będzie podobna do przypadku SARS – w kolejnych dniach pik zachorowań, później nowe zachorowania, a z czasem ich spadek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS