A A+ A++

Alergia to przede wszystkim reakcja organizmu na alergeny które występują w środowisku. Jest to przypadłość która spotyka człowieka najczęściej. Możemy wyróżnić alergie całoroczną i sezonową. W Polsce najczęściej występującymi alergenami są: cytrusy, pyłki (kwiatów i drzew), sierść kota lub psa, kurz, orzechy, jaja, jad owadów czy mleko. Jednak warto pamiętać że zetknięcie z tymi produktami nie powoduje alergii, jednak zetknięcie z alergenem powoduje reakcje organizmu.

Alergie sezonowe są to najczęściej reakcje organizmu na pyłki występujące w danej porze roku. Najczęściej na określone pyłki roślin, zazwyczaj wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie leki i można funkcjonować. Alergie całoroczne są bardziej uciążliwe, są to uczulenia na przykład na kurz domowy. Osoba uczulona musi stosować leki przez cały rok, wyzbywać się alergenu lub zastosować odczulanie.

Najczęstszymi objawami alergii są: swędzenie nosa, gardła oraz oczu; napada kichania czy łzawienie oczu. Występują tak samo w katarze sezonowym jak i całorocznym. Jednak warto wspomnieć że najczęstszą i najcięższą postacią alergii jest wstrząs anafilaktyczny. Występuje nagle i zaburza funkcjonowanie wielu narządów. Jego objawy to: gwałtowne uczucie niepokoju, osłabienie, kołatanie serca, wymioty czy pokrzywka skórna. Ale może przybrać też postać ciężką co może prowadzić do utraty przytomności, wtedy natychmiast trzeba udać się do szpitala.

Leczenie alergii to przede wszystkim odczulanie. Polega na podaniu szczepionki z alergenem w znacznej ilości, proces ten ma na celu wyeliminować alergie a przede wszystkim zapobiec rozwojowi astmy oskrzelowej. W leczeniu stosuje się również tabletki czy aerozole które mają przeciwdziałać na objawy.

Zuzanna Choińska

Źródła:

https://www.medonet.pl/magazyny/abc-alergii,alergia—objawy–rodzaje-i-leczenie-alergii–uczulenie-na-pylki,artykul,1587489.html

Co to jest alergia?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRZEZAWA. Wirtualna strzelnica już jest gotowa
Następny artykułJaworzno wysoko w rankingu Wspólnoty