A A+ A++

Już w najbliższą niedzielę, 26 listopada odbędą się dwa z trzech zaplanowanych spacerów ekologicznych. Miłośnik natury dr Mariusz Wierzgoń opowie o mchach oraz o tym, jak przyroda kształtuje się w poprzemysłowym otoczeniu rzeki Bytomki. Pierwszy spacer „Mchy – zielone ogrody w mikroskali” rozpocznie się w niedzielę o godz. 10 przy fontannie przed Urzędem Miejskim. Drugi zatytułowany „Spacer przyrodniczy wzdłuż Bytomki” także odbędzie się w niedzielę. Miejsce zbiórki o godz. 13 na przystanku tramwajowym Szombierki Młyn. Wszystkie spacery są bezpłatne, nie ma wcześniejszych zapisów.

Dr Mariusz Wierzgoń jest miłośnikiem przyrody oraz popularyzatorem nauki, który zapatrzony jest w mszaki, czyli drobne rośliny lądowe. My zwykle ich nie zauważamy, a dla niego stanowią obiekt zachwytu i nieustanne źródło naukowych inspiracji. Wierzgoń jest uczestnikiem dwóch wypraw naukowych w rejony polarne, na Spitsbergen oraz na Wyspę Króla Jerzego w Antarktyce. To również przewodnik beskidzki oraz członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołowie-Kamionce. Wolny czas, którego wiecznie 
mu brakuje spędza na górskich wędrówkach oraz pracy w ogrodzie.

Mchy – zielone ogrody w mikroskali

Pierwszy z niedzielnych spacerów odbędzie się w niedzielę, 26 listopada. Miejsce zbiórki przy fontannie przed Urzędem Miejskim w Bytomiu. Start o godzinie 10:00. Spacer potrwa około 2 godzin. Mchy to niewielkie, wszędobylskie rośliny. Rosną na glebie, porastają również korę żywych drzew, martwe drewno, kamienie, a także wszelkiego rodzaju podłoża, do których powstania przyczynił się człowiek. Pomimo powszechnego występowania w naszym najbliższym otoczeniu, tak rzadko zwracamy uwagę na te rośliny. Podczas wspólnego spaceru na terenie Parku Miejskiego Kachla jego uczestnicy przyjrzą się mchom bliżej. Porozmawiają także o nieocenionej roli jaką mchy pełnią w środowisku.

Spacer przyrodniczy wzdłuż Bytomki

W niedzielę, 26 listopada odbędzie się także drugi spacer. Początek o godz. 13. Miejsce zbiórki – przystanek tramwajowy Szombierki Młyn. To wydarzenia też będzie trwało około dwóch godzin. 
 Podczas spaceru, jego uczestnicy przyjrzą się bliżej rzece Bytomce. Na jej przykładzie porozmawiają 
o wodzie, a także miejscu rzek w przestrzeni miasta. Zobaczą, jak przyroda kształtuje się w poprzemysłowym otoczeniu rzeki Bytomki, a także wspólnie zastanowią się, jaka czeka ją przyszłość.

Przyroda szykuje się do zimy

W środę, 29 listopada odbędzie się trzeci i ostatni spacer ekologiczny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12 i będzie trwało około 2,5 godziny. Zbiórka przy Przedszkolu Miejskim przy ul. Nickla 12. Zima to okres pozornego uśpienia przyrody. Podczas spaceru po miechowickich lasach jego uczestnicy przyjrzą się z bliska temu, jak przyroda przygotowuje się do zimy. Chociaż w lesie o tej porze roku nie jest już tak kolorowo i gwarno, to jednak jest równie ciekawie.

v

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bytom: Zagłosuj na przyjazd świątecznej ciężarówki Coca-Coli 22/11/2023
Następny artykułUM Bytom: Uwaga kierowcy i piesi! Marznące opady deszczu i silny wiatr 22/11/2023