A A+ A++
  • Zdjęcia ściętych ogromnych buków pojawiły się na profilu Klubu i wzbudziły mnóstwo kontrowersje.
  • Zdaniem przyrodników “pod piłę” trafiły stare, ogromne drzewa pomnikowe
  • Leśnicy odpierają zarzuty i mówią, że działają dla dobra Puszczy Bukowej
  • Plan pozyskania drewna na rok 2019 na terenie 35 nadleśnictw RDLP w Szczecinie wynosi 4 mln m3 drewna.

Członkowie Klubu Kniejołaza od lat wypominają Lasom Państwowym szkodliwe – ich zdaniem – działania. Główny zarzut to wycinka drzew, w tym tych, które mają wymiary pomnikowe. – Wycinają buki o wymiarach pomnikowych (nawet 330 cm obwodu pierśnicowego), wycinają stare drzewa z dziuplami, wycinają biocenotyczne, o nietypowym pokroju, takie które służą wielu gatunkom chronionym, np nietoperzom. To na zdjęciu w głębi lasu, z dala od szlaków turystycznych. Natura 2000, jeden z najwartościowszych lasów bukowych w Europie zarządzany przez Lasy Państwowe – alarmują przyrodnicy z Klubu Kniejołaza.

Zdjęcia ściętych ogromnych buków pojawiły się na profilu Klubu i wzbudziły mnóstwo kontrowersje. – Wspaniały szpaler najstarszych buków koło Podjuch był do tej pory nie ruszany, ale jego czas najwyraźniej dobiega końca, bo Nadleśnictwo Gryfino musi wykonać plan, który przewiduje zwiększenie pozyskania. Plan, który jest efektem zerwania kompromisu zawartego pomiędzy leśnikami, a stroną społeczną przy tworzeniu PZO Natura 2000 “Wzgórza Bukowe” – twierdzą przyrodnicy.

Dla dobra lasu?

O zarzuty dotyczące wycinek zapytaliśmy samo Nadleśnictwo Gryfino i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie. Leśnicy odpowiadają, że działali zgodnie z prawem i “dla dobra lasu”. Podkreślają jednocześnie, że kwestie pozyskiwania drewna z lasów są d … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCO NA ODPORNOŚĆ DLA DZIECKA?
Następny artykułKurtki snowboardowe – zadbaj o komfort podczas zimowego szaleństwa!