A A+ A++

Już wkrótce do rąk czytelników trafi kolejna książka wydana przez ŻTK. Będzie to monografia Mikołaja Kotwicza ze Żnina, autorstwa czołowego klasycysty w Polsce, profesora Ignacego Lewandowskiego.

Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury poinformował z satysfakcją, że niestrudzony 87-letni już profesor Ignacy Lewandowski, Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego skończył kolejne ważne dzieło. Tym razem bohaterem jego książki jest Mikołaj Kotwicz. To urodzony około 1440 r. w Żninie, syn miejscowego wójta. Był doktorem praw (tytuł uzyskał na Uniwersytecie w Bolonii), poetą łacińskim, archidiakonem poznańskim, kanclerzem prymasa Zbigniewa Oleśnickiego, studiował prawo na Uniwersytecie Krakowskim. W latach 1483 – 1484 opracował zbiór ustaw synodalnych metropolii gnieźnieńskiej, a w 1505 r. opracował mszał diecezjalny. Miał zdolność nienagannego tworzenia wierszy w języku łacińskim. Zmarł w 1507 r.

 O innych jego zasługach i ciekawym życiu już wkrótce będzie można poczytać  na 200 stronach publikacji prof. Ignacego Lewandowskiego, zatytułowanej Prawnik, poeta, liturgista, czyli życie i dzieło dra Mikołaja Kotwicza ze Żnina ok. 1440 – 1507. Książkę niebawem wyda ŻTK i będzie to domknięcie trylogii profesora o wielkich żninianach epoki odrodzenia. Wcześniejsze książki były poświęcone Klemensowi Janickiemu i Erazmowi Glicznerowi. W ten sposób pochodzący z Mięcierzyna profesor wykonał swoje zobowiązanie dotyczące Mikołaja Kotwicza, które złożył przewodniczącej Rady Powiatu w Żninie Józefie Błajet i całemu społeczeństwu, że stworzy monografię poświęconą jego osobie.

– Zawsze z profesorem mówimy, że to już ostatnia jego książka, ale jak jest już skończona, to w naszych głowach rodzą się nowe pomysły. I jest już taki następny. Będzie to autobiografia Ignacego Lewandowskiego, autora 23 książek, ponad 150 artykułów z zakresu literatury polsko-łacińskiej. Profesor był w latach 1984 – 1999 był dyrektorem Instytutu Filologii Klasycznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas wielu naukowych spotkań, których byłem świadkiem przekonałem się, że profesor jest europejskim autorytetem, jeśli chodzi o tego rodzaju literaturę. W ten sposób próbujemy nieść pomoc tym, którzy pragną zasłużyć się w jakikolwiek sposób przede wszystkim kulturze Żnina i Pałuk, chyląc czoła przed przeszłymi i przyszłymi pokoleniami – powiedział Stefan Czarnecki.

Karol Gapiński

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł11 listopada mieszkańcy powiatu uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, święto bliskie sercu każdego Polaka
Następny artykułMarta Lipińska: Chcę jeszcze trochę nacieszyć się życiem, dziećmi, wnukami, tym, co dobre i piękne