Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt miały zostać przyjęty jeszcze w tym roku. Jednak rząd jeszcze urzędujący nie ma już większości, więc ta decyzja przejdzie na kolejny już rząd. Niemniej jak czytamy w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych rozpoczęło prace nad przygotowywaniem aktualizacji wniosku notyfikacyjnego Nowego Systemu Wsparcia dla sektora górnictwa węgla kamiennego, który był jednym z elementów podpisanej w dniu 25 maja 2021 r. umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego.
Zawieszenie i docelowe umorzenie ponad 818 mln zł zobowiązań Polskiej Grupy Górniczej wobec ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z PFR umożliwiła poprzednia nowelizacja ustawy górniczej. Spłatę tych zobowiązań zawieszono do momentu decyzji Komisji Europejskiej w sprawie notyfikacji polskiego programu dla górnictwa, jednak nie dłużej niż do końca 2023 roku. KE dotąd nie notyfikowała programu górniczego, stąd propozycja wydłużenia terminu zawieszenia spłaty do końca 2025 r.
Czytaj więcej
Bruksela daje zielone światło na dalsze mrożenie cen energii, także w Polsce
Komisja Europejska wprowadziła poprawki do tymczasowych ram państwa na wypadek kryzysu i okresu przejściowego, umożliwiające przedłużenie krajowych instrumentów wsparcia ze względu na wysokie ceny energii do czerwca 2024 r. To dla Polski oznacza, że nowy rząd będzie mógł wydłużyć system ochrony przed wzrostem cen także i w kolejnym roku.
“W konsekwencji przedłużający się proces notyfikacyjny Nowego Systemu Wsparcia prowadzi do konieczności zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego m.in. w zakresie wydłużenia terminu zawieszenia spłat przez Polską Grupę Górniczą zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju do 31 grudnia 2025 r. Z uwagi na „sezonowość” generowania przychodów przez spółki (wyższa sprzedaż w okresie jesienno-zimowym), a co za tym idzie „sezonowość” zysku do opodatkowania proponuje się zwolnić podmioty objęte Nowym Systemem Wsparcia z obowiązku … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS