A A+ A++

Radiowóz policji, fot: fotolia.com

Wołomińscy kryminalni w wyniku pracy operacyjnej wytypowali i zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o oszustwo metodą „na policjanta”. Pod koniec października br. ofiarą 31- latka padła 77- letnia mieszkanka naszego powiatu. Kobieta ufając, że przyczynia się do pomocy synowi, który rzekomo spowodował wypadek drogowy i potrzebuje pilnie pieniędzy, straciła blisko 100 tysięcy złotych. 

Po raz kolejny policjanci apelują o rozsądek i ostrzegają przed oszustami. Przestępcy w dalszym ciągu próbują wyłudzić pieniądze i liczą na nieuwagę osób starszych. Stosują różne metody i socjotechniki, aby uzyskać swój cel. Ich narzędziem do realizacji planów jest bardzo często telefon.

Pod koniec października br. takie połączenie odebrała 77- letnia mieszkanka powiatu wołomińskiego. Do seniorki zadzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta. Poinformował, że jej syn spowodował wypadek, w wyniku którego poszkodowana została kobieta w ciąży. By uniknął kary i więzienia, konieczne jest przekazanie pieniędzy. Następnie z kobietą skontaktował się inny mężczyzna, ten z kolei podawał się za prokuratora. Podczas rozmowy oznajmił, że osobiście przyjedzie po gotówkę. Seniorka, za sprawą nacisku oszustów oraz presji, jaką na niej wywierali, uległa i przekazała pieniądze w kwocie blisko 100 tysięcy złotych. Odbioru łupu dokonał mężczyzna, który przyszedł do miejsca zamieszkania 77- latki. Gdy tylko kobieta zorientował się, że padła ofiarą oszustwa, zgłosiła się na policję.

Sprawą natychmiast zajęli się wołomińscy kryminalni. W wyniku pracy operacyjnej, już kilka dni po zdarzeniu, ustalili tożsamość sprawcy i dokonali zatrzymania oszusta. „Odbierakiem” okazał się 31-letni mieszkaniec Warszawy. Podejrzany usłyszał zarzut dokonania oszustwa. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Wołominie.

Należy pamiętać że:
– policjanci i prokuratorzy NIGDY nie proszą o przekazanie im pieniędzy
– funkcjonariusze nie informują o prowadzonych postępowaniach przez telefon
– nie należy podawać informacji o posiadanych pieniądzach czy to w domu, czy w banku
– zarówno policja, prokuratorzy jak i banki nigdy nie proszą o podanie haseł do konta przez telefon czy na adres mailowy
– w przypadku, gdy dzwoniąca osoba podaje się za kogoś bliskiego i prosi o pomoc, nie należy działać pochopnie. Warto potwierdzić, czy osoba bliska potrzebuje naszej pomocy. W tym celu można np. samemu zadzwonić, żeby zweryfikować wiadomość.
– nie należy wdawać się w rozmowę z oszustem, trzeba jak najszybciej przerwać połączenie
– w przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, jak się zachować – poprośmy kogoś bliskiego o pomoc
– oszuści wywierają presję na swojego rozmówcę, chcąc zmusić go do jak najszybszego, często pochopnego działania, w tym celu zasypują osobę dużą ilością informacji
– w sytuacji, gdy dzwoni do nas osoba i próbuje wyłudzić pieniądze, należy przerwać połączenie i zawiadomić policję.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiężarówki przewożące odpady pod kontrolą gorzowskich inspektorów.
Następny artykułZabytkowa synagoga przy Rewolucji 1905 r. Przedłuży się proces o jej zniszczenie