Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż półtora miliarda osób[1] na całym świecie ma ubytek słuchu. To znaczy, że każdego dnia możemy minąć na ulicy co najmniej jedną osobę, która boryka się z tym problemem.
Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Odgrywa bardzo ważną rolę w orientacji przestrzennej i poznawaniu rzeczywistości. W przeciwieństwie do wzroku odbiera bodźce bez udziału woli. Działa stale, nawet we śnie. Określany jest jako najważniejszy zmysł społeczny. Jego uszkodzenie, bądź utrata, zaburza interakcję społeczną między ludźmi, kontakty z przyjaciółmi oraz może niszczyć relacje z rodziną.
R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
Gdy człowiek traci słuch – zmienia się wszystko
Niedosłuch może prowadzić do:
- izolacji społecznej – osoby nim dotknięte unikają spotkań towarzyskich, ponieważ nie radzą sobie w złożonym środowisku akustycznym,
- wycofania z kontaktów społecznych, co powoduje uczucie samotności,
- zaburzeń równowagi, które mogą prowadzić do niebezpiecznych upadków,
- zaburzeń lokalizacji źródła dźwięków, co może być niebezpieczne np. przy przechodzeniu przez ruchliwą ulicę,
- zaburzeń funkcji poznawczych, które mogą dotyczyć zarówno zaburzeń pamięci jak i koncentracji.
Musimy również zdawać sobie sprawę z tego, że już nawet lekki ubytek słuchu dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji, natomiast znaczny niedosłuch, aż pięciokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo jej wystąpienia.
Co się dzieje, gdy do mózgu dociera zbyt mała ilość dźwięków?
Ubytek słuchu powoduje, że do mózgu dostarczana jest zbyt mała ilość dźwięków albo też ich jakość jest zbyt słaba. To utrudni … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS