Złe samopoczucie, nudności i wymioty, biegunka czy światłowstręt to tylko kilka z wielu objawów kaca – czyli stanu po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. „Syndrom dnia następnego” powoduje również dotkliwy ból głowy, który utrudnia koncentrację i odbiera chęci do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Jak z nim walczyć? Dlaczego po alkoholu boli głowa i czy branie tabletek przeciwbólowych jest w takiej sytuacji bezpieczne?
Dlaczego po alkoholu boli głowa?
Na występowanie bólu głowy po alkoholu składa się kilka przyczyn. Wśród nich można wyróżnić:
-
zatrucie aldehydem octowym – czyli jednym z metabolitów alkoholu, który ma toksyczny wpływ na ludzki organizm i odpowiada za objawy kaca;
-
odwodnienie – metabolizowanie alkoholu wymaga „zużywania” zasobów wody oraz elektrolitów. Jeśli dodatkowo nie zadba się o podaż wody podczas zakrapianej imprezy, to wówczas o poranku następnego dnia z pewnością można spodziewać się złego samopoczucia i bólu głowy;
-
picie alkoholi z dodatkowymi substancjami – słodzącymi, koloryzującymi, zapachowymi. Najmniejsze dolegliwości powoduje spożywanie alkoholi czystych.
Objawy kaca wzmaga również picie alkoholu „na pusty żołądek”, a także palenie papierosów w trakcie imprezy czy spotkania ze znajomymi. Oba te czynniki wpływają negatywnie na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie, a tym samym utrudniają usuwanie szkodliwych produktów przemiany alkoholu.
Co na ból głowy po alkoholu?
Mogłoby się wydawać, że najlepszym sposobem na ból głowy po alkoholu jest zażycie tabletki przeciwbólowej. Nic bardziej mylnego – leki przeciwbólowe zawierają niestety substancje mogące wchodzić w interakcje z alkoholem oraz jego metabolitami, co może doprowadzić do wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Najbardziej niebezpiecznym lekiem jest paracetamol. W normalnych warunkach, u zdrowej osoby, jest dobrze tolerowany przez organizm, natomiast w stanie „po spożyciu” może być przyczyną ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Mniej niebezpieczne, ale również niezalecane, są leki z grupy NLPZ (czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Należą do nich takie substancje, jak aspiryna (kwas acetylosalicylowy), ibuprofen czy ketoprofen. Ich zażywanie jest obarczone ryzykiem krwawień do przewodu pokarmowego, a w połączeniu z alkoholem lub jego metabolitami, ryzyko to jedynie wzrasta. Ich stosowanie w przypadku kaca zdecydowanie warto więc skonsultować z lekarzem.
A co z domowymi sposobami na ból głowy po alkoholu? Jednym z nich jest przykładowo picie wody z kiszonych ogórków, a innym – zjedzenie tłustego śniadania. Obie te metody mogą wykazywać pewną dozę skuteczności, natomiast wodę z ogórków warto wymienić na elektrolity z apteki, a burgera lub kebab – na jajecznicę z warzywami i pełnoziarnistym pieczywem. Lepsze samopoczucie i szybsze ustąpienie objawów zagwarantuje także zadbanie o siebie: wzięcie chłodnego prysznica, niedługi spacer i drzemka powinny wpłynąć na złagodzenie kaca.
Zawroty głowy i ból głowy po małej ilości alkoholu – czy to powód do niepokoju?
Zawroty głowy po małej ilości alkoholu, pojawiające się od razu po spożyciu kieliszka wina czy połowy piwa, świadczą zazwyczaj o niskiej tolerancji organizmu na tę substancję. Może Ból głowy po małej ilości alkoholu może być spowodowany zmęczeniem, osłabieniem organizmu, głodem lub wcześniejszym odwodnieniem. Jeśli objawy te pojawiają się za każdym razem i stanowią powód do niepokoju, warto skonsultować je z lekarzem.
Nagłe objawy po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu w postaci nudności, wymiotów, bólu i zawrotów głowy mogą także świadczyć o wchodzeniu alkoholu w interakcje z substancjami, które dana osoba przyjmuje w postaci leków. To niezwykle istotne, by przed wypiciem lampki wina czy drinka upewnić się, że zażywane substancje nie stanowią przeszkody do przyjmowania alkoholu. W tym celu najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – przynajmniej do czasu ich wyjaśnienia – należy zupełnie odstawić alkohol.
Źródła:
-
D. Klimaszczyk, Z. Kołaciński, K. Świeca, Alkohol etylowy (etanol) [w:] Interna – Mały Podręcznik Medycyny Praktycznej online, aktualizacja hasła: 10.08.2023
-
Dr n. med. G. Kopeć, Alkohol a zażywanie leków [w:] Medycyna Praktyczna, 08.05.2012
-
Dr n. med. I. Domitrz, Wtórne bóle głowy wysłane substancjami egzogennymi [w:] Medycyna po Dyplomie 07-08/2012
-
Dr hab. n. med. N. Waszkiewicz, Interakcje alkoholu z lekami [w:] Medycyna po Dyplomie 05/2016
tekst płatny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS