A A+ A++

– Na nic wybitnego mnie nie stać, nie mogę oszczędzić na żadne większe przyjemności. Również nie posiadam pieniędzy na nagłe kryzysowe sytuacje. Więc gdybym wybiła sobie zęby, byłabym bez zębów, a w momencie, gdy zepsułby mi się telefon – musiałabym wziąć na niego kredyt – mówi Kamila Kowalska, 21-lenia studentka psychologii i baristka.

Podkreśla też, że oszczędzanie daje również poczucie bezpieczeństwa, którego obecnie jej brakuje. Wspomina również o kwestiach zdrowotnych: – NFZ uniemożliwia szybką wizytę w celu sprawdzenia stanu zdrowia. Oszczędzam na miarę własnych możliwości, jednak miesięczna pensja, z której opłacam również studia zaoczne, nie pokryje wynajmu mieszkania i bieżących potrzeb – mówi Kamila.

Zabezpieczenie swojej finansowej przyszłości jest kolejnym powodem do oszczędzania, wskazywanym przez 74 proc. respondentów. Natomiast na trzecim miejscu (69 proc.) znalazła się możliwość uzbierania pieniędzy na duży i ważny wydatek, jak zakup mieszkania, samochodu itp. Niemal dwie trzecie młodych sądzi, że warto oszczędzać na konkretne cele, np. zakup nowego telefonu czy zrealizowanie wymarzonego wyjazdu.

– Badanie pokazuje, że młodzi widzą sens w oszczędzaniu. Są świadomi tego, że w życiu potrzebna jest poduszka finansowa i stawiają to na pierwszym miejscu. Z drugiej strony, trudna sytuacja gospodarcza, a przede wszystkim wysoka inflacja, nie sprzyjają oszczędzaniu. Nieliczni młodzi, którzy twierdzą, że nie warto odkładać, jako główny powód podawali właśnie ryzyko, że zgromadzone pieniądze stracą w przyszłości na wartości – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFati komentuje zawieszenie Lewego
Następny artykułSDSOPTIC: Korekta raportu bieżącego nr 2/2023